Rusza akcja „Znicz”

2021-10-30-Fot-Lukasz-Kaczanowskimotofakty-pl
Fot. Łukasz Kaczanowski motofakty.pl

[2021-10-30] W okresie Święta Zmarłych należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego od piątku do 2 listopada policjanci w ramach akcji „Znicz” będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole.

W najbliższych dniach wiele osób zdecyduje się wykorzystać przedłużony weekend na odwiedzanie grobów swoich bliskich oraz spotkać się z rodziną. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach.

– W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów – mówi kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci będą pilnować porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.

Bądźmy jednak przygotowani na to, że mimo starań policjantów możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością – mówi kom. Robert Opas.

Zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. Warto zatem pamiętać, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku.

– Pieszych z kolei uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Wybierając się na cmentarz, pamiętajmy również o konieczność przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19 – apeluje kom. Opas.

29 października zainaugurowana zostanie akcja informacyjno-edukacyjna „Nie Zabijaj!”, która ma na celu uświadomić uczestnikom ruchu, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Akcja jest apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i postępowanie w sposób, który nie powoduje zagrożenia zdrowia i życia innych użytkowników dróg. Akcje „Znicz” oraz „Nie Zabijaj!” będą wspierane emisją spotu na ekranach firmy Screen Network S.A., rozlokowanych na terenie całego kraju.

Logo PAP