Katowice. Od 2 listopada poważne utrudnienia na ul. Murckowskiej

2021-11-02-Fot-UM-Katowice
Fot. UM Katowice

[2021-11-02] Od 2 listopada ul. Murckowska w Katowicach przez ponad miesiąc będzie zwężona do jednej jezdni. Powodem jest konieczność wymiany tzw. dylatacji na wiadukcie trasy nad ul. Porcelanową. Prace zaplanowano do 12 grudnia.

Ul. Murckowska na tym odcinku jest jedną z kluczowych arterii miasta. Dwujezdniowa, bezkolizyjna trasa z co najmniej trzema pasami ruchu w każdą stronę, to główne połączenie autostrady A4 z drogą ekspresową S86 w kierunku Zagłębia Dąbrowskiego, Drogową Trasą Średnicową, łączącą centra kilku śląskich miast oraz DK79 wiodącą w stronę Bytomia lub Krakowa. Zakłócenie ruchu może powodować w szczycie korki w całej aglomeracji.

Jak podało w środę miasto, w związku z remontem dylatacji na wiadukcie w ciągu ul. Murckowskiej nad ul. Porcelanową od 2 listopada br. zostanie w tym miejscu wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszym etapie jezdnia w kierunku Tychów zostanie zamknięta, a ruch przeniesiony na jezdnię w kierunku Sosnowca. Ruch w kierunku Sosnowca będzie odbywał się dwoma pasami, a nie jak dotąd, trzema. Po naprawie dylatacji na zachodniej jezdni zamknięta zostanie jezdnia w stronę Sosnowca, a ruch zostanie przeniesiony na jezdnię w stronę Tychów.

Według informacji płynących z miasta w zakres robót wejdą rozbiórka uszkodzonych dylatacji blokowych, sfrezowanie nawierzchni w obrębie dylatacji, wykucie wnęk, osadzenie elementów kotwiących, montaż nowych dylatacji modułowych z dozbrojeniem i odtworzeniem ścianek zaplecznych, kap chodnikowych, izolacji oraz nawierzchni w obrębie dylatacji. Pod obiektem odtworzone zostaną umocnienia nasypów, naruszone w wyniku przeciekania uszkodzonej dotychczasowej dylatacji. Remont przeprowadzi wybrana w przetargu firma Primost Południe z Będzina. Koszt naprawy wyniesie niecałe 1,3 mln zł.

– Pozostawienie dylatacji na zimę w obecnym stanie mogłoby spowodować ich całkowite zniszczenie, co mogłoby doprowadzić do zamknięcia drogi ze względu na bezpieczeństwo. Działając w tej chwili, zapobiegniemy ewentualnemu wystąpieniu większych utrudnień w przyszłości – wyjaśnia Konrad Wronowski, zastępca dyrektora ds. eksploatacji MZUIM.

Kwota wydatkowana przez katowicki MZUiM, która pośrednio lub bezpośrednio dotyczy utrzymania i remontów dróg w 2020 r. sięgnęła niemal 86 mln zł. W tym roku wykonanie MZUiM wyniosło do tej pory prawie 65 mln zł.

Ul. Murckowska, gdzie kierowcy napotkają utrudnienia w związku z remontami dylatacji wiaduktu nad ul. Porcelanową, przechodzi za węzłem z autostradą A4 w rejon budowy nowego węzła drogi krajowej nr 86 (tam nosi ona nazwę ul. Pszczyńskiej) z DK81 (ul. 73. Pułku Piechoty). Warte pierwotnie 285 mln zł, znacznie opóźnione prace, wykonuje firma NDI. Obecnie termin zakończenia związanych z nimi utrudnień określany jest na II kw. 2022 r.

Logo PAP