Jakie są rodzaje stabilizatorów gruntu? Sprawdź warianty

Jakie stabilizatory gruntu wyróżniamy?

[2020-04-07] Zniszczona nawierzchnia wymaga profesjonalnej naprawy, którą mogą zapewnić stabilizatory gruntu. Są to maszyny, dzięki pracy których jesteśmy w stanie ulepszyć podłoże przy jednoczesnym recyklingu istniejącej już nawierzchni. Czym dokładnie są i jakie stabilizatory gruntu wyróżniamy?

Stabilizator gruntu – co to?

Jest to maszyna wykorzystywana m.in. przy wykonywaniu prac ziemnych czy remontach nawierzchni dróg. Stabilizatory gruntu zrywają, rozdrabniają i ponownie łączą w całość wierzchnią nawierzchnię podłoża ze środkiem ulepszającym. Jako spoiwo wykorzystują wodę bądź specjalne środki chemiczne, a za dodatek służą im popiół, cement i wapno. W ten sposób tworzą nową warstwę o większej spoistości i mniejszej porowatości w ekologiczny sposób, ograniczając jednocześnie całkowite koszty jej renowacji.

Rodzaje stabilizatorów gruntu

Stabilizatory gruntu dostępne są w dwóch wariantach. Są to:
samodzielne, mobilne urządzenia – stanowiące całość masywne maszyny, gotowe do wykorzystania w każdej chwili, bez potrzeby montażu na innym pojeździe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw zajmujących się stabilizacją gruntu na dużą skalę;
moduły montowane na innym sprzęcie – np. ciągnikach rolniczych, dzięki czemu mogą być elementem zamiennym innych urządzeń montowanych na jednym pojeździe. Doskonale sprawdzą się w firmach okazyjnie wykonujących stabilizację gruntu i posiadających sprzęt, do którego mogą one zostać zamontowane.
Każdy z tych wariantów występuje w wersjach o różnych rozmiarach oraz różnym zakresie możliwej szerokości i głębokości pracy, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania maszyny pod konkretne potrzeby danego przedsięwzięcia. Znaczna szerokość i głębokość stabilizatorów gruntu dochodząca do 0,5 m pozwala na efektywne prace remontowe w krótkim czasie. Im są one większe, tym lepiej wyposażone – mogą posiadać m.in. własne systemy podawania wody czy środków chemicznych, a nawet system wytwarzania asfaltu spienionego.

Stabilizatory gruntu sprawdzają się na wielu podłożach, m.in. żwirach, piaskach i glinach. Dobrze dobrany sprzęt do określonych potrzeb ułatwi i przyśpieszy prace, zwiększając możliwości przedsiębiorstwa, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć porady u specjalistów.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.