Mieszkanie Plus: czy we Wrocławiu powstanie ponad 450 mieszkań?

Fot-Pixabay-PhotoMIX-Company

Fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

[2020-04-07] Ponad 450 mieszkań ma powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Planowany termin rozpoczęcia budowy to pierwszy kwartał 2021 r.

Jak poinformowała w poniedziałek Ewa Syta z biura prasowego PFR Nieruchomości, osiedle na 469 mieszkań ma powstać przy ulicy Kolejowej, która oddalona jest o ok. 1,5 km od wrocławskiego Rynku.

We wrocławskiej inwestycji największą część stanowią lokale dwu- i trzypokojowe. Na osiedlu przewidziano ponad 500 miejsc parkingowych, z czego blisko 450 w garażach podziemnych. W parterach trzech budynków zlokalizowano cztery lokale usługowe oraz przedszkole.

W miejscu, w którym ma powstać osiedle, w przeszłości znajdowała się fabryka wagonów, której historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. – Na terenie planowanej inwestycji nadal znajdują się pozostałości zabytkowej zabudowy m.in. hala produkcyjna czy budynek administracyjny. Architekci postanowili zaprojektować osiedle korespondujące z historyczną tkanką, a ślady przeszłości wkomponować w nowopowstające osiedle – podkreśliła Syta.

Osiedle będzie się składało z ośmiu budynków siedmio- i pięciokondygnacyjnych, a ich forma będzie nawiązywała do dawnego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną – nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na działce i na część górną, jasną.

– Staraliśmy się wytworzyć pewien typ zabudowy i układ urbanistyczny, który stanie się rozpoznawalny dla tego konkretnego miejsca. Jednak przede wszystkim projekt musiał być „kompletny”, czyli oprócz funkcji mieszkalnej oferować także funkcje usługowe, komercyjne i kulturalne, a także łączyć swoją funkcjonalność z sąsiedztwem – tłumaczył cytowany w komunikacie Józef Białasik, prezes pracowni B2Studio projektującej osiedle.

Osiedle zostało zaprojektowane tak, aby było przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie budynki wyposażono w windy.

Przedstawicielka PFR Nieruchomości poinformowała, że obecnie projektanci dopracowują projekt budowalny dla inwestycji i niebawem rozpoczną prace nad projektem wykonawczym. Wówczas możliwe będzie wnioskowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Planowany termin rozpoczęcia budowy to I kwartał 2021 r.

Logo PAP