Jakie stabilizatory gruntu wyróżniamy?

[2020-04-07] Zniszczona nawierzchnia wymaga profesjonalnej naprawy, którą mogą zapewnić stabilizatory gruntu. Są to maszyny, dzięki pracy których jesteśmy w stanie ulepszyć podłoże przy jednoczesnym recyklingu istniejącej już nawierzchni. Czym dokładnie są i jakie stabilizatory gruntu wyróżniamy?

Stabilizator gruntu – co to?

Jest to maszyna wykorzystywana m.in. przy wykonywaniu prac ziemnych czy remontach nawierzchni dróg. Stabilizatory gruntu zrywają, rozdrabniają i ponownie łączą w całość wierzchnią nawierzchnię podłoża ze środkiem ulepszającym. Jako spoiwo wykorzystują wodę bądź specjalne środki chemiczne, a za dodatek służą im popiół, cement i wapno. W ten sposób tworzą nową warstwę o większej spoistości i mniejszej porowatości w ekologiczny sposób, ograniczając jednocześnie całkowite koszty jej renowacji.

Rodzaje stabilizatorów gruntu

Stabilizatory gruntu dostępne są w dwóch wariantach. Są to:
samodzielne, mobilne urządzenia – stanowiące całość masywne maszyny, gotowe do wykorzystania w każdej chwili, bez potrzeby montażu na innym pojeździe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw zajmujących się stabilizacją gruntu na dużą skalę;
moduły montowane na innym sprzęcie – np. ciągnikach rolniczych, dzięki czemu mogą być elementem zamiennym innych urządzeń montowanych na jednym pojeździe. Doskonale sprawdzą się w firmach okazyjnie wykonujących stabilizację gruntu i posiadających sprzęt, do którego mogą one zostać zamontowane.
Każdy z tych wariantów występuje w wersjach o różnych rozmiarach oraz różnym zakresie możliwej szerokości i głębokości pracy, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania maszyny pod konkretne potrzeby danego przedsięwzięcia. Znaczna szerokość i głębokość stabilizatorów gruntu dochodząca do 0,5 m pozwala na efektywne prace remontowe w krótkim czasie. Im są one większe, tym lepiej wyposażone – mogą posiadać m.in. własne systemy podawania wody czy środków chemicznych, a nawet system wytwarzania asfaltu spienionego.

Stabilizatory gruntu sprawdzają się na wielu podłożach, m.in. żwirach, piaskach i glinach. Dobrze dobrany sprzęt do określonych potrzeb ułatwi i przyśpieszy prace, zwiększając możliwości przedsiębiorstwa, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć porady u specjalistów.