Frezarki gąsienicowe czy kołowe – które lepiej wybrać?

[2020-04-08] Frezarki do asfaltu to maszyny służące do usuwania nawierzchni wykonanych z mas bitumicznych. Są używane do wyrywania kruszywa, a tym samym do naprawy dróg. Przy wyborze urządzenia ma znacznie nie tylko jego cena i moc, ale również system jezdny, czyli to, czy maszyna ma zwykłe koła, czy porusza się na gąsienicach. Czym różnią się te warianty pomiędzy sobą?

Frezarki gąsienicowe

Jak wskazuje ich nazwa, frezarki gąsienicowe posiadają gąsienicowy układ bieżny, znany choćby z czołgów, koparek lub spycharek. Zwiększa on powierzchnię styku maszyny z podłożem, dzięki czemu poprawia jej przejezdność. Frezarki gąsienicowe, które mamy Państwu do zaoferowania, znakomicie sprawdzają się do wyrównywania nawierzchni z dużą ilością kolein oraz fragmentów o różnej szerokości, od jezdni, aż po wąskie fragmenty dróg, w tym również pobocza. Do zalet tego typu maszyn należy zwłaszcza możliwość wjazdu na teren na którym panują trudne warunki, gdyż urządzenia te mniej się ślizgają oraz nie grzęzną w terenie. Do wad trzeba zaliczyć przede wszystkim mniejszą trwałość niż w przypadku zwykłych frezarek kołowych oraz niszczenie przez nie już utwardzonych nawierzchni, przede wszystkim z asfaltu.

Frezarki kołowe

Drugim typem urządzeń są zwykłe frezarki kołowe. Ich głównym ograniczeniem jest to, w jakim terenie można ich używać, tradycyjny układ kołowy nie gwarantuje bowiem tak dużej przyczepności, jak ma to miejsce w przypadku frezarek gąsienicowych. Dlatego też to te ostatnie sprawdzą się przy naprawach w trudnych warunkach terenowych. Co jednak należy do zalet maszyn kołowych? Przede wszystkim mniejsze opory tarcia, mniejsza masa pozwalająca na łatwiejsze manewrowanie, a także niższa cena zakupu. Dlatego też jeśli naprawa nawierzchni frezarką będzie odbywać się w zwykłych warunkach bez ryzyka grzęźnięcia pojazdu, wówczas lepiej używać zwykłej frezarki kołowej.

Zakup frezarki to domena przedsiębiorstw budowlanych, które by być konkurencyjne, muszą oferować swoim klientom jak najszerszy zakres usług. Właśnie dlatego powinny mieć w swoim parku maszynowym zarówno frezarki kołowe, jak i gąsienicowe do pracy w trudnym terenie.