Gąsienicowe układarki mas bitumicznych
Gąsienicowe układarki mas bitumicznych pozwalają na wykonywanie podbudów, warstw wiążących i ścieralnych przy remontach i budowie dróg. Dzięki podwoziu gąsienicowemu maszyny są niezwykle wszechstronne i mogą pracować przy inwestycjach drogowych prowadzonych w różnych warunkach. W ofercie naszej firmy znajdują się używane układarki mas bitumicznych wyprodukowane przez światowych dostawców sprzętu budowlanego. Znajdziecie u nas Państwo m.in. układarki Vögele czy Volvo. Dostępne są maszyny przygotowane do pracy z różną wydajnością i dużą precyzją dzięki cyfrowym systemom niwelacji, mogące osiągać warstwy o zróżnicowanej grubości maksymalnej. W razie, gdyby wśród proponowanych przez nas modeli nie było maszyny o parametrach odpowiadających charakterowi realizowanych przez Państwa robót, zachęcamy do kontaktu. Sprowadzamy maszyny na zamówienie, wykonujemy ich przegląd, dbamy o sprawność techniczną i gotowość do wykonywania prac. Mamy także ofertę wynajmu maszyn dla tych, którzy planują ich okazjonalne użycie lub chcą przed zakupem sprawdzić przydatność konkretnego modelu.
Gąsienicowe układarki mas bitumicznych – zasada działania
Gąsienicowe układarki mas bitumicznych to wszechstronne urządzenia wykorzystywane do układania mieszanek mineralno-asfaltowych. Współpracują one z maszynami dostarczającymi mieszankę bitumiczną – specjalnymi podajnikami, bądź częściej samochodami ciężarowymi transportującymi ją z wytwórni. Podczas układania elementów budowanej drogi – podbudowy, warstwy wiążącej czy ścieralnej – materiał jest wysypywany z podajnika czy ciężarówki do kosza układarki. Ponieważ kosze mają ograniczoną pojemność, masa bitumiczna jest uzupełniana podczas układania i partiami dosypywana. Z kosza mieszanka jest przekazywana za pomocą podajników zgrzebłowych na podgrzewany stół roboczy. Tam dzięki podajnikom ślimakowym jest rozkładana na przewidzianej szerokości. Masa bitumiczna jest rozściełana i wstępnie zagęszczana belką wibracyjną oraz umieszczoną za nią płytą wibracyjną.
Trwałość nawierzchni uzyskiwanych dzięki układarkom mas bitumicznych
Dla trwałości układanej nawierzchni pierwszoplanowe znaczenie ma odpowiednia temperatura rozkładanej warstwy mieszanki mineralno-asfaltowej. Dlatego działanie systemu podgrzewania i utrzymywania założonej temperatury rozściełanego materiału to jeden z newralgicznych punktów w konstrukcji każdej układarki mas bitumicznych. Wytrzymałość nawierzchni zależy od tego, czy w procesie utwardzania uda się uzyskać takie rozłożenie materiału mineralnego i lepiszcza, które zredukuje porowatość do zakładanego poziomu. Ponieważ swobodne przemieszczanie się substancji mineralnej podczas utwardzania zależy od optymalnej lepkości zastosowanego lepiszcza, osiąganej w bardzo ściśle określonym przedziale temperatur, system podgrzewania układarki mas bitumicznych musi gwarantować właściwy poziom efektywności i wydajności. Jest to istotne także dlatego, że układana nawierzchnia musi zachować odpowiednie parametry termiczne nie tylko podczas wstępnego zagęszczania przez belkę i płytę wibracyjną układarki, ale także podczas wałowania.
Zakres stosowania gąsienicowych układarek mas bitumicznych
Zakres stosowania gąsienicowych układarek mas bitumicznych jest bardzo szeroki i pozwala na wykorzystywanie ich przy niemal każdej inwestycji drogowej. Dzięki zastosowanemu rodzajowi podwozia ciężar maszyny rozkłada się bardzo równomiernie na całej powierzchni gąsienic. Umożliwia to pracę także na miękkich podłożach i ułatwia m.in. układanie podbudowy bitumicznej. Kolejną zaletą gąsienicowych układarek mas bitumicznych jest ich zdolność do pchania maszyny dostarczającej materiał. Urządzeniom z takim podwoziem łatwo też przychodzi poruszanie się w terenie o większym kącie nachylenia powierzchni. Gąsienicowe układarki mas bitumicznych zapewniają także możliwość pracy z szerokimi stołami roboczymi, co jest szczególnie ważne przy pracy na drogach z wieloma pasami ruchu czy szerokim poboczem.