Zachodniopomorskie. Przetargi na drogę S6 Koszalin – Słupsk

2021-09-09-PAP

[2021-09-09] Przetargi na dwa odcinki drogi S6 Koszalin – Słupsk (Zachodniopomorskie) ma ogłosić w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad. Zakończenie budowy planowane jest na 2025 r.

„Jeszcze dziś zostaną ogłoszone dwa przetargi dotyczące drogi ekspresowej S6, niezwykle ważnej dla całego województwa zachodniopomorskiego, ale w sposób szczególny dla części koszalińsko-kołobrzeskiej” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Wyjaśnił, że chodzi o dwa odcinki – od Sianowa do Sławna i od Sławna do Słupska (woj. pomorskie).

Jak wskazał dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner, chodzi o 46 km drogi, „co stanowi 24 proc. drogi ekspresowej między Goleniowem a Słupskiem”.

„Na ten cel w marcu 2019 r. otrzymaliśmy aż 128 mln zł na prace przygotowawcze, dzięki czemu udało nam się przygotować dokumentację, uzyskać decyzje ZRID i przystąpić do postępowania przetargowego” – powiedział Lendner.

„Pomorze Środkowe, okolice Koszalina, są dziś jednym wielkim placem budowy. Przez lata brakowało dwóch dróg szybkiego ruchu, dróg ze Szczecina w stronę Gdańska, trasy ekspresowej S6 i brakowało drogi życia dla Koszalina, czyli drogi S11, z Koszalina w stronę Poznania i następnie na Śląsk” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

Wykonawca w ramach umowy przygotuje projekt wykonawczy i zrealizuje roboty budowalne.

Odcinek Sławno-Słupsk o długości blisko 23 km przebiega przez powiaty sławieński i słupski. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Jak podała GDDKiA, oprócz trasy głównej powstaną też cztery węzły drogowe: Sławno, Warszkowo, Wrześnica i Sycewice, a także infrastruktura towarzysząca.

Z kolei na ponad 23-kilometrowym odcinku S6 od Sianowa do Sławna mają powstać m.in. cztery nowe węzły drogowe: Kawno, Malechowo, Karwice i Bobrowice oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Cały odcinek S6 Koszalin – Słupsk ma być wyposażony w nowoczesne urządzenia do zarządzania ruchem. Według harmonogramu umowa z wykonawcą ma być podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2025 r.

logo PAP