Walce drogowe – rodzaje i zastosowania
Rodzaje walców drogowych
Walce drogowe to między innymi walce do mas bitumicznych , walce do robót ziemnych oraz walce ogumione , różnią się od siebie pod względem konkretnych parametrów. Jednym z najbardziej istotnych podziałów jest ten ze względu na oddziaływanie na podłoże :
- walce wibracyjne – efekt wałowania zostaje zwiększony dzięki siłom dynamicznym wywoływanym przez wibratory, których drgania są przenoszone na wały robocze
- walce udarowe – dzięki efektowi dynamicznego wspomagania statystycznej, siła nacisku wywołuje swobodne opadanie obciążników
- walce statyczne – oddziałują własną masą na niewielką głębokość i są stosowane głównie w końcowym etapie prac
Można również spotkać inne podziały, np. ze względu na sprężystość wałów (stalowe i ogumione), jak i ich kształt (gładkie, okołkowane, siatkowe, kompaktory, tarczowe). Walce drogowe dzielimy również na ze względu na: liczbę i usytuowanie, napęd, konstrukcję ramy. Występują również modele zwane kombinowanymi, które są połączone z różnych rodzajów, a także specjalne, które służą do zagęszczania skarp, rowów czy wysypisk odpadów.
Walce drogowe zwiększają efektywność wałowania i zagęszczania nawierzchni. Dzięki nim praca przebiega szybciej, co ma znaczący wpływ na jakość dróg, zwłaszcza gdy mowa jest o bardzo dużych nawierzchniach. Walec można stosować również na niewielkim terenie, ponieważ miejsce operatora maszyny jest na odpowiedniej wysokości, co zapewnia mu odpowiednią widoczność.