W jakich sytuacjach warto sięgnąć po koparkę gąsienicową?

koparka na gąsienicach

Czasy, w którym wykopy na placach budowy były wykonywane ręcznie przy użyciu szpadli, łopat i kilofów minęły bezpowrotne. Dziś do tego typu prac na dużą skalę wykorzystuje się wysokiej jakości maszyny budowlane. Dostępne na rynku koparki można podzielić na kilka różnych rodzajów, a jednym z nich są koparki gąsienicowe. W jakich sytuacjach sprawdzą się one najlepiej?

Czym wyróżnia się koparka gąsienicowa?

Najbardziej charakterystyczną cechą koparek gąsienicowych jest – jak wskazuje nazwa – zastosowany w ich konstrukcji napęd gąsienicowy. Dlaczego jest to tak istotny elementy konstrukcji koparki? Ponieważ to właśnie on w dużej mierze decyduje o możliwości zastosowania maszyny.

Koparki gąsienicowe to rozwiązanie po które warto sięgnąć przede wszystkim przy okazji prac wykonywanych w trudnych warunkach terenowych. Mowa tutaj np. o podmokłym lub sypkim terenie, bądź też na stromiznach. Innymi słowy koparka gąsienicowa świetnie sprawdzi się do pracy wszędzie poza utwardzonym terenem. Wynika to z faktu, że metalowe gąsienice rozkładają ciężar maszyny na większej powierzchni i zwiększają przyczepność do podłoża – dlatego koparka ma mniejsze szanse by ugrzęznąć w błocie lub stoczyć się ze wzniesienia.

Nie ma jednak plusów bez minusów – koparka gąsienicowa dobrze poradzi sobie w terenie, jednak nie powinna być raczej używana na utwardzanych drogach, ponieważ twarde gąsienice mogą uszkodzić ich nawierzchnie. Ponadto koparki gąsienicowe poruszają się dość wolno, co również utrudnia ich wykorzystanie.

Czy warto wynająć koparkę?

Jedną z naszych usług jest wynajem maszyn – w tym koparek gąsienicowych. Oferta ta skierowana jest do wszystkich wykonawców prac drogowych lub budowlanych, którzy z różnych powodów mają braki we własnym wyposażeniu. Wynajem jest opłacalny szczególnie w krótkich okresach – pozwala znacznie zminimalizować wydatki związane z wykonywaniem prac.