Kilka czynników wpływających na jakość nawierzchni drogowej

nawierzchnia drogowa

Nawierzchnie drogowe mają ogromne znaczenie dla całej gospodarki – to właśnie dzięki nim możliwy jest sprawny transport wszelkiego rodzaju towarów i surowców. Dlatego muszą one odznaczać się bardzo wysoką jakością, by zapewnić maksymalny poziom komfortu, dynamiki i bezpieczeństwa jazdy. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć kluczowe znaczenie dla trwałości nawierzchni drogowych.

Materiały i technologia

Budowanie dróg to skomplikowany proces, który od początku do końca powinien być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi wymogami i normami. Wynika to z faktu, że właśnie zastosowana technika budowy oraz jakość materiałów mają kluczowy wpływ na trwałość przyszłej nawierzchni drogowej. Poza prawidłowym ułożeniem i wyrównaniem mieszanki bitumicznej ważne jest również np. zagęszczenie gruntu oraz jego chemiczne stabilizowanie.

Odpowiednie maszyny

Do wykonania wysokiej jakości nawierzchni niezbędny jest również odpowiedni ciężki sprzęt. Na każdy placu budowy powinny być obecne maszyny różnego rodzaju, np.

A także oczywiście walce, które odpowiedzialne są za zagęszczenie i wzmocnienie gruntu oraz wykończeniowe wyrównywanie świeżej nawierzchni.

Co bierze się pod uwagę przy budowie dróg?

Do budowy dróg używa się różnych technik i materiałów. Wszystko zależy przede wszystkim od przeznaczenia jezdni – w przypadku dróg ekspresowych dla samochodów osobowych i ciężarowych wykorzystane zostaną bardziej zaawansowane, ale i jednocześnie droższe rozwiązania, niż w przypadku dróg na które ciężkie pojazdy nie mają wstępu. Pod uwagę brane są również takie czynniki jak intensywność ruchu drogowego na danym odcinku, a także np. warunki klimatyczne. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nawierzchnia, która jest mniej podatna na uszkodzenia w wyniku eksploatacji czy opadów, może dłużej spełniać swoje zadanie – a to się opłacana zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.