Siedem ofert w przetargu na rondo turbinowe w Skawinie

2021-04-21-Fot-Pixabay-Antranias
Fot. Pixabay/Antranias

[2021-04-21] Siedem ofert złożono w przetargu na wykonawcę rozbudowy drogi krajowej nr 44 na granicy Skawiny i Krakowa, która polega na zastąpieniu skrzyżowania rondem turbinowym. Najtańsza opiewa na ponad 9,4 mln zł. Inwestycja powinna być gotowa w przyszłym roku.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA Iwona Mikrut, najtańszą ofertę przedstawiła firma Eurovia Polska, proponując ponad 9,4 mln zł. Najdrożej prace wycenił Strabag Infrastruktura Południe – na prawie 10,8 mln zł.

Przedstawicielka GDDKiA zaznaczyła, że wszyscy oferenci zaproponowali skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania o dwa miesiące, co oznacza, że budowa potrwa dziewięć miesięcy od momentu podpisania umowy, a nie jak zakładano 11 miesięcy. Trzy miesięczny okres zimowy nie będzie wliczany do czasu przeznaczonego na realizację inwestycji.

w ramach przedsięwzięcia przewidziana jest przebudowa istniejącego skrzyżowania obwodnicy Skawiny z ulicami Krakowską i Skotnicką na rondo turbinowe. Zaplanowano też m.in. przebudowę drogi gminnej (ul. Wapowskiego), wybudowanie ciągów dla pieszych i pieszo-rowerowych, zjazdów indywidualnych oraz zatok i przystanków komunikacji autobusowej.

Istniejące skrzyżowanie zlokalizowane jest przy granicy miast Kraków i Skawina. Krzyżują się tam obwodnica miasta w ciągu DK44, ulice Krakowska w Skawinie i Skotnicka w Krakowie, czyli główne trasy komunikacyjne dla ruchu tranzytowego w kierunku Oświęcimia i lokalnego. Ulica Skotnicka dodatkowo prowadzi ruch do autostradowego węzła A4 Kraków Skawina.

Według pomiarów GDDKiA w czasie szczytów komunikacyjnych natężenie ruchu wynosi na skrzyżowaniu ponad 3 tys. pojazdów na godzinę. Dlatego dla usprawnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa niezbędna jest przebudowa skrzyżowania na rondo turbinowe dwupasowe – wskazała rzeczniczka. Inwestycja posiada już decyzję zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydaną w marcu przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

logo PAP