Rusza rozbudowa kolejnego odcinka „krajówki” w Tomaszowie Mazowieckim

2020-12-07-Fot-ZDW-Lodz

Fot. ZDW Łódź

[2020-12-07] Rozpoczęła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 713 przebiegającej przez Tomaszów Mazowiecki (Łódzkie). W związku z tym kierowców czekają utrudnienia. Prace na 4-kilometrowym odcinku trasy mają zakończyć się za dwa lata.

Jak poinformował PAP Marcin Nowicki z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi, na objętym inwestycją fragmencie DW 713 w Tomaszowie Mazowieckim wprowadzony zostanie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną na ul. Opoczyńskiej – między ul. Łozińskiego a końcem zakresu robót (okolice nadleśnictwa Lasów Państwowych) oraz na ul. Mireckiego – od około 100 metrów za rondem na Nowowiejskiej/Głowackiego do okolic skrzyżowania ul. Zgodnej i Zacisze. Pojawią się też lokalne zwężenia jezdni na łączniku ul. Wilczej i Opoczyńskiej.

– Na całym odcinku objętym robotami mogą pojawić się również lokalne zawężenia jezdni w związku z niezbędną wycinką drzew – dodał Nowicki.

Modernizacja dotyczy odcinka DW 713 w Tomaszowie Mazowieckim – od ronda Dmowskiego, które zostanie powiększone do granic miasta, z wyłączeniem zmodernizowanego wcześniej fragmentu ul. Białobrzeskiej (od ul. Szewskiej do przejazdu kolejowego).

– Nowe ronda powstaną również na połączeniach ulic: Mireckiego ze Szczęśliwą oraz Opoczyńskiej z Wąwalską i Gminną. W sumie przebudowanych zostanie 15 skrzyżowań. Do tego pojawią się m.in. nowe chodniki o łącznej długości około 7,6 km, kanalizacja deszczowa, zjazdy na posesje, dobrze oświetlone przejścia dla pieszych – wyjaśnił rzecznik ZDW.

Dodatkowo ruch ma zostać upłynniony dzięki powstaniu czternastu zatok autobusowych. Remont obejmie również mosty: na Pilicy i Niebieskich Źródłach (między ulicami Anny i Aliny) oraz przejazd kolejowy na ulicy Białobrzeskiej.

Wykonawcą inwestycji jest firma PRDM z Piotrkowa Trybunalskiego, a wartość robót to blisko 31 mln zł. Zakończenie planowane jest w październiku 2022 r.

Pierwszy etap przebudowy DW 713 w Tomaszowie Mazowieckim zrealizowano w latach 2015-2017. Obejmował on odcinek od Starzyc do ul. Mościckiego. W ramach inwestycji za 20,5 mln zł powstała nowa jezdnia o długości 3,3 km, chodniki, wjazdy do przyległych posesji, zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne i sygnalizacja świetlna. Przebudowano kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieci: wodociągową, gazową, teletechniczną i energetyczną. Odnowione zostały również dwa mosty: na rzece Wolbórce oraz na rzece Czarnej.

Sporo maszyn wykorzystywanych na takich budowach znajduje się w naszej ofercie.