Pomorskie: rozbudowa „krajówki” między Kornem a Kościerzyną

2020-05-22-Fot-unsplash-Ricardo-Resende

Fot. unsplash/Ricardo Resende

[2020-05-22] Za rok ma się zakończyć rozbudowa ponad sześciokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 20 między Kornem a Kościerzyną. Inwestycja, o wartości ok. 46,7 mln zł, zakłada przebudowę skrzyżowań oraz powstanie ciągu pieszo-rowerowego.

Umowa dotycząca rozbudowy fragmentu DK 20 została podpisana w czwartek, 21 maja 2020 r. między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Polaqua SA.

Inwestycja powstanie w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Realizacja potrwa rok i będzie kosztowała ok. 46,7 mln zł.

Początek tego odcinka o długości ok. 6,2 km znajduje się na skrzyżowaniu DK 20 z drogą wojewódzką nr 235 w miejscowości Korne, a koniec dochodzi do Obwodnicy Kościerzyny.

W ramach prac dojdzie do rozbudowy skrzyżowań. Najpoważniejszą zmianą będzie rondo, które powstanie w Kornem na skrzyżowaniu DK 20 z DW 235. Poza nim zostaną przebudowane jeszcze cztery inne skrzyżowania poprzez m.in. budowę lewoskrętów. Zmieni się też przejazd przez linię kolejową koło Łubiany, gdzie zostanie poprawiona geometria tego przejazdu poprzez przesunięcie jezdni o ok. 3,5 m na południe. Dzięki temu będzie lepsza widoczność i wygodniejszy przejazd przez tory.

Ponadto, budowie i przebudowie podlegać będą krótkie odcinki dróg wojewódzkiej i gminnych w obszarze wlotów na skrzyżowania, a także większość obiektów inżynierskich oraz szereg elementów istniejącej infrastruktury technicznej. W zakres inwestycji wejdzie także budowa na całej długości ciągu pieszo-rowerowego.

Logo PAP