Linie tramwajowe w Olsztynie: miasto wydłuża termin składania ofert

2020-05-25-Fot-Pixabay-Skitterphoto

Fot. Pixabay/Skitterphoto

[2020-05-25] Do 16 czerwca samorząd Olsztyna wydłużył termin składania ofert przez wykonawców zainteresowanych rozbudową w mieście linii tramwajowej. Miasto ma zapewnione na tę inwestycję 365 mln zł unijnego dofinansowania.

Przesunięcie terminu związane jest z budową kompleksu mieszkano-hotelowego prowadzonego obecnie u zbiegu ulic Piłsudskiego i Głowackiego w centrum miasta. Inwestor zadeklarował, że przy okazji realizacji inwestycji tramwajowej stworzy w swoim kompleksie Aleję Kosmonautów i zagospodaruje okoliczny teren.

„Pasaż miałby charakter zarówno promocyjny, jak i edukacyjny. To zupełnie inna propozycja niż tradycyjne aleje gwiazd, powstające w wielu polskich miastach. Inwestycję w całości ma sfinansować inwestor” – podał ratusz.

Dodano, że kolejny powód przesunięcia terminu na składanie ofert rozbudowy sieci tramwajowej wiąże się z wpływającymi do ratusza dalszymi pytaniami dotyczącymi rozbudowy sieci. „W tej chwili to niemal 950 wniosków o udzielenie odpowiedzi” – poinformował ratusz.

Przebieg nowego torowiska w Olsztynie ma się zacząć w południowej dzielnicy Pieczewo. Tory poprowadzone zostaną fragmentem ulic Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego do obecnej sieci na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Między ul. Krasickiego a Synów Pułku ma powstać 280-metrowa estakada. Nowe torowisko pozwoli na uruchomienie dwóch kolejnych tramwajowych linii – jedna będzie wozić pasażerów na Stare Miasto, a kolejna – do dworca głównego.

Unijne dofinansowanie zapewnione na realizację tego projektu to 365 mln zł.

Logo PAP