Rola i znaczenie ładowarek kołowych w trakcie prac drogowych

ładowarka kołowa

Czasy, w których drogi były budowane z użyciem prostych narzędzi i siły ludzkich rąk minęły bezpowrotnie. Dzisiejszym standardem jest szerokie wykorzystanie asortymentu maszyn drogowych. Jedną z nich, niezbędną na niemal każdym placu budowy jest ładowarka kołowa. Dowiedz się, do jakich zadań jest ona używana, dlaczego jest tak ważna i czym się charakteryzuje.

Czym jest ładowarka kołowa?

Ładowarki kołowe to, jak wskazuje sama ich nazwa, maszyny wyposażone w napęd kołowy. Układ jezdny jest niezwykle istotny dla funkcjonalności maszyny, decyduje bowiem o tym, w jakim terenie może ona zostać wykorzystana. Ładowarki kołowe to sprzęty przeznaczone przede wszystkim na podłoża o wyższej wytrzymałości, niepodmokłe i równe. Wynika to z faktu, że ich masa jest rozłożona na mniejszej powierzchni, niż w przypadku ładowarek gąsienicowych. Podczas pracy na grząskich lub nierównych terenach mogą mieć problemy z przyczepnością, co wpływa negatywnie na ich funkcjonalność. Ich plusem jest to, że mogą spokojnie przemieszczać się po nawierzchniach utwardzonych (np. ulicach) bez ryzyka zniszczenia ich – ponadto poruszają się znacznie szybciej, niż ładowarki gąsienicowe.

Do czego wykorzystywane są ładowarki kołowe?

Ładowarki kołowe to sprzęty wykorzystywane przede wszystkim na etapie niwelacji terenu. Ich głównym zadaniem jest przeładowywanie sypkiego urobku powstającego np. w wyniku prac koparek. Mogą być również wykorzystywane do wstępnego wyrównywania terenu oraz transportu na krótkich dystansach cięższych ładunków, np. materiałów budowlanych, sprzętu etc. Są to wszystko zadania niezbędne do tego, by pchnąć prace drogowe do przodu.

Czy warto kupić własną ładowarkę?

Szerokie zastosowanie ładowarek kołowych sprawia, że wykonawcy prac drogowych powinni zainwestować we własny sprzęt. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajem ładowarki – warto z niego skorzystać np. w sytuacji, kiedy własna ładowarka uległa awarii wykluczającej ją z użytku.