Maszyny niezbędne do recyklingu nawierzchni

maszyna do recyklingu asfaltu

Nawierzchnie z mas bitumicznych to rozwiązanie dziś powszechnie spotykane na polskich drogach. Są stosunkowo łatwe w układaniu, a jednocześnie pozwalają uzyskać drogę wysokiej jakości, trwałą i odporną na działanie czynników środowiskowych. Niemniej jednak czasem konieczne są remonty nawierzchni – często używa się do tego masy z recyklingu. Jakich urządzeń potrzeba, by ją uzyskać?

Do czego służy frezarka asfaltu?

Frezarka asfaltu to urządzenie stosowane przy praktycznie wszystkich pracach remontowych. Wyposażona jest ona w obrotowy cylinder, na którym zamocowane są ostrza nazywane frezami. Podczas przemieszczania się frezarki frezy zagłębiają się w nawierzchnię drogową, krusząc ją i odrywając od podłoża. Powstaje w ten sposób urobek pod postacią zwartych brył asfaltu o niewielkich rozmiarach.

Jakie zadanie pełni recykler?

Recykler asfaltu ma postać obrotowego bębna, podgrzewanego za pomocą palnika olejowego. Panująca w bębnie wysoka temperatura pozwala stopić pozyskany w wyniku frezowania urobek, natomiast jego obrót pozwala wymieszać ją i w ten sposób uzyskać jednolitą masę bitumiczną, gotową do ułożenia na drodze.

Układarka do asfaltu

Zgodnie z nazwą to urządzenie służące do równomiernego rozprowadzania płynnego asfaltu po remontowanej nawierzchni. Ważne jest, żeby układarka miała zapewniony stały dostęp do świeżej masy bitumicznej – nawet chwilowy brak surowca może wpłynąć na nierównomierne ułożenie nawierzchni.

Ostatnim etapem prac przy recyklingu nawierzchni jest zagęszczenie i wyrównanie świeżo wyłożonej masy przy pomocy walca drogowego.

Recykling nawierzchni to rozwiązanie preferowane w przypadku wielu prac drogowych. Najważniejszy powód to niższe koszty – przetworzenie urobku ze starej nawierzchni do wyprodukowania na miejscu świeżej masy jest tańsze, niż zamawianie nowej partii surowca i jego transport. Dodatkowo pozwala to zagospodarować szkodliwe odpady, które w przeciwnym wypadku musiałyby być składowane na wysypiskach.