Jak działają recyklery do asfaltu?

recykling asfaltu

Nawierzchnie z mas bitumicznych obecne są na niemal każdej drodze. Wysokie obciążenia, a także niekorzystne czynniki atmosferyczne sprawiają, że dość często ulegają one uszkodzeniom i wymagają remontów – a te są kosztowne i stanowią duże obciążenia dla środowiska. Na szczęście jest rozwiązanie, które pozwala minimalizować szkody. Są nimi recyklery asfaltu. Dowiedz się, w jaki sposób one działają.

Czym są recyklery asfaltu?

Recyklery asfaltu to, jak wskazuje ich nazwa, urządzenia stworzone specjalnie z myślą o recyklingu starych nawierzchni z mas bitumicznych, które zostały usunięte z drogi np. przy użyciu frezarki do asfaltu. W związku z tym wykorzystuje się je w trakcie remontów dróg i innych rodzajów nawierzchni, np. parkingów, podjazdów, placów i pasów lotniczych.

Jak działa recykler asfaltu?

Ogólna zasada działania recyklera jest bardzo prosta. Jego dwa główne elementy to obrotowy bęben, wprawiany w ruch za pomocą silnika hydraulicznego, a także palnik olejowy. Pozyskany podczas frezowania nawierzchni drogowej urobek pod postacią okruchów asfaltu zostaje umieszczony w bębnie, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury generowanej przez palnik ulega stopieniu. Obrotowy ruch bębna powoduje, że masa ulega zmieszaniu i staje się jednolita, bez grud i stałych kawałków. Po osiągnięciu odpowiednich parametrów płynna masa może zostać wykorzystana do ułożenia nowej nawierzchni drogowej.

Dlaczego warto wykorzystać recyklery?

Recyklery do asfaltu to rozwiązanie, które pozwala znacznie uprościć remontowanie nawierzchni drogowej. Dzięki niemu można zmniejszyć koszty prac, ponieważ nie ma potrzeby zakupu nowych partii asfaltu. Możliwe jest wykorzystanie urobku, który w przeciwnym wypadku musiałby być składowany. Należy pamiętać, że asfalt zaliczany jest do odpadów szkodliwych dla środowiska, dlatego jego wykorzystanie jest rozwiązaniem proekologicznym.