Czym cechują się walce tandemowe?

walec tandemowy

Prowadzenie prac drogowych wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Na różnych etapach budowy dróg wykorzystuje się walce, których zadaniem jest zagęszczanie podłoża oraz wyrównywanie świeżej nawierzchni z masy bitumicznej. Jednak walec walcowi nierówny – dzielimy je na wiele różnych rodzajów, z których każdy ma inne cechy. W poniższym wpisie przybliżymy charakterystykę walców tandemowych.

Czym są walce tandemowe?

Walce tandemowe często nazywane są również dwuwałowymi lub dwuosiowymi. I jak można się bardzo łatwo domyślić zaliczamy do tej grupy wszystkie walce – niezależnie od wielkości, masy czy zastosowanych w nich technologii – które zostały wyposażone w dwa wały. Dzięki temu są one znacznie skuteczniejsze w zagęszczaniu i wyrównywaniu podłoża, niż walce wyposażone w jedynie jeden wał. W naszej ofercie znaleźć można szeroki wybór walców drogowych od marek Hamm i Bomag.

Walec statyczny czy wibracyjny?

Głównym czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy wyborze walca, jest zastosowany w maszynie mechanizm zagęszczania gruntu. Wyróżniamy pod tym względem walce:

  • statyczne – działają na podłoże wyłącznie swoją masą
  • wibracyjne – wyposażone są w układ wibrujący, generujący drgania o częstotliwości około 50 Hz

Walce statyczne świetnie sprawdzają się w wyrównywaniu mas bitumicznych, wibracyjne z kolei pozwalają skutecznie zagęszczać sypkie podłoże nawet do głębokości 2 metrów. Generowane przez nie drgania wprawiają w ruch cząsteczki gruntu, sprawiając, że zachowują się one jak płyn. Z tego powodu mogą zostać dokładniej zagęszczone.

Kupno czy wynajem?

W naszej ofercie znajdziesz walce tandemowe na sprzedaż i usługę wynajmu. Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Kupno to dobra opcja dla wykonawców, którzy potrzebują własnego sprzętu do wykonywania dużej ilości prac drogowych. Wynajem z kolei sprawdzi się okazjonalnie, np. w sytuacji, kiedy własny walec ulegnie awarii lub kiedy występuje wyższe zapotrzebowanie na sprzęt.