Wykorzystanie technologii 3D w systemach niwelacji

niwelacja terenu

Współczesna technologia cyfrowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach – dzięki niej można znacząco ułatwić i przyspieszyć wykonywanie różnego rodzaju zadań, poprawić jakość prac i uniknąć różnego rodzaju błędów. Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej i drogownictwa – jednym z dedykowanych im rozwiązań są specjalne systemy 3D do niwelacji terenu.

Czym są i jak działają systemy 3D do niwelacji terenu?

Systemy 3D takie jak MOBA 3D-GS czy MOBA 3D-TS to zestawy urządzeń, które pozwalają w bardzo skuteczny i precyzyjny sposób kontrolować przebieg pracy związanych z niwelacją terenu. Głównymi elementami systemu jest stacja laserowa, nazywana niekiedy też bazą referencyjną, a także odbiorniki mocowane do maszyn znajdujących się na terenie prac budowlanych.

Generalna zasada działania systemu jest bardzo prosta. Podstawa to połączenie stacji laserowej z odbiornikami – dzięki temu stacja laserowa jest w stanie z bardzo dużą dokładnością odczytać pozycję urządzeń na nawet bardzo rozległym terenie. Wykorzystując te dane oraz informacje, oraz bazując na wgranym cyfrowym projekcie terenu, system następnie wysyła do komputera pokładowego maszyny budowlanej instrukcję w jaki sposób ma kierować swoimi narzędziami roboczymi, np. lemieszem w przypadku równiarek, by wyrównać dany obszar zgodnie z projektem. Zadaniem operatora równiarki jest w tej sytuacji jedynie prowadzenie jej – za całą resztę odpowiada system, który jest w stanie nadzorować jednocześnie kilka maszyn.

Jakie są zalety systemów 3D?

Systemy 3D znajdują coraz większe zastosowanie w branży budowlanej i drogowej – przy ich pomocy można zniwelować teren pod każdego rodzaju inwestycję budowlaną. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w przypadku projektów o znacznych rozmiarach. Plusem systemów 3D jest to, że są w stanie zagwarantować bardzo wysoką dokładność niwelacji na każdym metrze kwadratowym, uniknąć konieczności poprawiania błędów i tym samym znacznie przyspieszyć postęp prac budowlanych. To przekłada się na znacznie mniejsze koszty.