Przemyśl będzie miał nowy przystanek kolejowy

2021-08-03-Fot-PKPPLK
Fot. PKP PLK

[2021-08-03] PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi dotyczące budowy nowego przystanku kolejowego w Przemyślu, nowych peronów w Hurku i Medyce oraz przejścia pod torami w Żurawicy na Podkarpaciu. Szacowana łączna wartość przetargów to ponad 13 mln zł.

Jak poinformowała kolejowa spółka, nowy przystanek w Przemyślu, na trasie kolejowej Kraków Główny – Medyka (nr 91), powstanie przy ul. Lwowskiej, koło centrum handlowego. Peron będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Zaplanowano też stojaki rowerowe. Z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami poruszania się przewidziano pochylnie, system elementów ostrzegawczych i ścieżek prowadzących oraz informacje w alfabecie Braille’a.

Przetargi przewidują także budowę nowych peronów na stacjach Hurko i Medyka. Obiekty będą w dogodniejszych dla mieszkańców lokalizacjach i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. Perony zostaną przesunięte w kierunku Przemyśla o blisko 500 m, w rejon dróg pod wiaduktami kolejowymi.

Jeden z przetargów dotyczy też stacji Żurawica, gdzie powstanie przejście pod torami. Podróżni łatwiej i bezpieczniej dostaną się do pociągu. Dojście na peron zapewnią pochylnie.

Jak podkreślił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, Program Przystankowy na Podkarpaciu odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu. – Zwiększy dostępność komunikacyjną do kolei. Podróżni bezpieczniej i wygodniej wsiądą do pociągów z nowych i przebudowanych przystanków. Dobrze rozwinięta sieć transportowa wpływa na wzrost atrakcyjności regionu, co sprzyja rozwojowi jego gospodarki – uważa Merchel.

Przetargi ogłoszone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zaprojektowanie i wykonanie robót dla budowy nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów w Hurku i w Medyce oraz budowę przejścia podziemnego na stacji Żurawica zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 13 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 2023 r.

W programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków. Na Podkarpaciu program obejmuje dziewięć inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. Natomiast 11 kolejnych zadań jest na liście.

logo PAP