Pozytywny wynik kontroli przetargu na S6 Sławno – Słupsk

Mat. GDDKiA

Mat. GDDKiA

[2022-11-04] Prezes Urzędu Zamówień Publicznych bez uwag zakończył standardową kontrolę uprzednią przetargu na realizację blisko 23-kilometrowego odcinka S6 między Sławnem a Słupskiem. Otwiera to drogę do podpisania umowy z wykonawcą inwestycji, co GDDKiA planuje zrobić jeszcze w tym miesiącu. Będzie to ostatnia umowa na realizację S6 między Szczecinem i Gdańskiem.

Trwa jeszcze uzgadnianie zapisów dokumentów niezbędnych do zawarcia kontraktu z firmą Stecol, której oferta o wartości 701,6 mln zł okazała się najkorzystniejsza w przetargu. Wykonawca będzie miał za zadanie przygotować projekty wykonawcze oraz zrealizować roboty budowalne, a także uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Na opracowanie projektów przewidziano 10 miesięcy, natomiast na same prace budowlane 19 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych. Dla inwestycji została już w sierpniu ubiegłego roku uzyskana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Sławno – Słupsk

Odcinek o długości prawie 23 km częściowo omija Sławno od strony południowej i biegnie do Słupska. W ramach tego zadania oprócz trasy głównej powstaną cztery węzły drogowe (Sławno, Warszkowo, Wrześnica i Sycewice) oraz infrastruktura towarzysząca. W planach jest m.in przebudowa dróg krzyżujących się z nową „ekspresówką”, budowa dróg dojazdowych, a także awaryjnych wjazdów i przejazdów.

Coraz bliżej finału

Ostatnie, jak i najbliższe lata to czas intensywnej budowy drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Gdańskiem. Od 2015 roku realizowane były odcinki między Goleniowem a Koszalinem, a od 2019 roku możemy korzystać z blisko 130 km nowej drogi ekspresowej. Od lipca ubiegłego roku prowadzone są roboty związane z dokończeniem obwodnicy Koszalina i Sianowa. Od 2018 roku trwają prace na ponad 40 km odcinka S6 od Bożegopola Wielkiego do Obwodnicy Trójmiasta. Tzw. Trasą Kaszubską powinniśmy pojechać do końca tego roku. Umowy na realizację pozostałych odcinków S6 w województwie pomorskim, łącznie z obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej, zostały podpisane w ubiegłym roku. Zakończenie realizacji tych fragmentów planowane jest w 2025 roku. Również w 2025 roku zaplanowane jest zakończenie realizacji dwóch ostatnich odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim Koszalin – Sławno i Sławno – Słupsk. Wówczas powinna zacząć funkcjonować całość ekspresowego połączenia Szczecina z Gdańskiem wzdłuż wybrzeża bałtyckiego o długości około 300 km.