Budowa obwodnicy Olesna na finiszu.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

[2022-11-03] Obwodnica Olesna jest pierwszym fragmentem drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie. To druga pod względem wielkości inwestycja drogowa w regionie po budowie autostrady A4. Dla północnej części województwa będzie ważna tak samo jak autostrada.

Na drogę S11 w Oleśnie wjedziemy dopiero w połowie przyszłego roku, ale już gotowe są dwa duże ronda, które będą fragmentem węzła drogowego Olesno, czyli wjazdu na „jedenastkę”.

Brakuje niewiele

– Budowa S11 jest już gotowa w około 70%. W okolicach połowy roku 2023 roku obwodnica Olesna będzie oddana do użytku – mówi Marcin Bronkiewicz, p.o. wicedyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Ekspresówka w Oleśnie biegnie w wykopie, dlatego już teraz przejeżdżający drogą wojewódzką nr 487 mogą zobaczyć jak wygląda budowana S11. Wyraźnie widać zarys dwupasmowej drogi, gotowe są już podbudowa i pierwsza warstwa asfaltowa. Widoczne są również obiekty inżynieryjne – 24 mosty i wiadukty, a także zbiorniki retencyjne, których będzie dziewiętnaście. Najdłuższe wiadukty, jeden będzie miał 135 m, a drugi 126, przebiegają nad linią kolejową z Tarnowskich Gór do Kluczborka.

Ekspresówka niczym autostrada

Droga S11 to kluczowy szlak komunikacyjny dla północnej części Opolszczyzny. W tym regionie ma ona długość 56 km i przebiega przez powiaty oleski i kluczborski. Obwodnica Olesna to 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej, który prowadzi od granic województw opolskiego i śląskiego, przez Olesno do Kolonii Ciarka niedaleko Kluczborka. W kolejnych etapach będzie budowany jeszcze dłuższy odcinek S11 od Kolonii Ciarka, przez Kluczbork i Byczynę, do Kępna w województwie wielkopolskim. Będzie miał 46 kilometrów, z czego 31 pobiegnie w woj. opolskim, trzy kilometry w woj. łódzkim i 12 w woj. Wielkopolskim. Całkowita wartość budowy obwodnicy Olesna to prawie 768 mln zł, z czego 411 mln stanowi dotacja z UE. W kolejnym etapie ma być budowany jeszcze dłuższy, bo 46-kilometrowy odcinek S11: od Kolonii Ciarka, przez Kluczbork, Byczynę, aż do Kępna (w województwie wielkopolskim). Z tego 31 kilometrów biegnie w województwie opolskim, 3 kilometry w łódzkim i 12 kilometrów w wielkopolskim. Docelowo cała droga S11 ma mieć 550 km i będzie biec od Kołobrzegu, przez Koszalin, Piłę, Poznań, Jarocin, Ostrów Wlkp., Kępno, Kluczbork, Olesno, na Śląsk, do Tarnowskich Gór i Bytomia.