Powstanie łącznik od węzła Aleksandrów Łódzki na S14 do ulicy Szczecińskiej w Łodzi

Łącznik S14 Łódź fot. GDDKiA

 

[2023-02-25] W Ministerstwie Infrastruktury podpisane zostało porozumienie między GDDKiA i miastem Łódź w sprawie budowy połączenia węzła Aleksandrów Łódzki z ulicą Szczecińską w Łodzi. Umożliwi to szybki i komfortowy dojazd z drogi ekspresowej S14 do miasta od strony zachodniej.

Projekt węzła Aleksandrów Łódzki, na oddanym wiosną ubiegłego roku fragmencie ringu wokół aglomeracji łódzkiej, przewidywał możliwość budowy łącznika w kierunku miasta. Jednak w ramach kontraktu takie połączenie nie było realizowane.

– Do budowy nowoczesnej sieci dróg w Polsce podchodzimy kompleksowo. Zależy nam na tym, by mieszkańcy Łodzi uzyskali wygodny i bezpieczny dostęp do drogi ekspresowej S14. Dlatego GDDKiA wybuduje łącznik do węzła Aleksandrów Łódzki, do ul. Szczecińskiej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Lepszy dojazd do miasta

Dzięki podpisanemu porozumieniu powstanie dodatkowy wjazd do Łodzi. Nie tylko ułatwi on komunikację z siecią głównych dróg w regionie mieszkańcom Teofilowa i Radogoszcza, ale także ułatwi wjazd do miasta z S14. Nowy odcinek drogi będzie miał nieco ponad kilometr długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pobocze o szerokości od 1,25 do 2,3 metra – zależnie od miejsca. Przetarg na realizację ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Czas przewidywany na wykonanie prac to 12 miesięcy.

Ring wokół aglomeracji łódzkiej

Budowa drogi ekspresowej S14, która stanowić będzie zachodnią obwodnicę Łodzi, jest bardzo istotna zarówno z lokalnego, jak i ogólnokrajowego punktu widzenia. Wiosną 2022 r. GDDKiA przekazał do użytkowania 12-kilometrowy odcinek od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki. Znacznie ograniczyło to ruch na przeciążonej DK71 i poprawiło warunki życia mieszkańców m.in. Konstantynowa Łódzkiego, dzięki wyprowadzeniu z centrum miasta ruchu tranzytowego. W tym roku zakończy się budowa ostatniego odcinka S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika. Inwestycja pozwoli domknąć ring autostradowo-ekspresowy wokół aglomeracji łódzkiej. Dzięki temu Łódź, wraz z przyległymi miejscowościami tworzącymi aglomerację, będzie pierwszym w Polsce miastem mogącym pochwalić się pełnym ringiem dróg najwyższych kategorii. W części będą to autostrady, a w części drogi ekspresowe. Istnieją już cztery odcinki stanowiące części składowe tego ringu, od północy autostrada A2, od wschodu A1, od południa droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14 od węzła Róża do węzła Aleksandrów Łódzki.