Porównanie walców Hamm i Bomag

walec drogowy

Walce drogowe to maszyny, które są niezastąpione przy pracach drogowych. Z ich pomocą zagęszcza się masę bitumiczną zarówno w czasie budowy nowych dróg, jak również naprawy już istniejących. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się produkcją podobnych pojazdów, jednak największym uznaniem cieszą się walce Hamm oraz Bomag. W niniejszym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się maszynom od tych wytwórców i je porównać.

Czym charakteryzują się walce drogowe firmy Hamm?

Marka Hamm posiada bardzo bogate portfolio – w ofercie firmy znajdziemy ponad 200 modeli walców o masie roboczej od 1,5 do nawet 28 t. Grupa tych pojazdów obejmuje zarówno walce jednowałowe, jak też tandemowe oraz ogumione. Tak duży wybór sprawia, że znalezienie maszyny dopasowanej do potrzeb konkretnej inwestycji nie będzie stanowiło żadnego problemu – niezależnie od tego, czy pojazdy mają służyć do robót ziemnych, budowy nawierzchni drogowych czy też prac związanych z ogrodnictwem i architekturą krajobrazu.

Najnowsze pojazdy spod szyldu Hamm mogą pochwalić się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, które ułatwiają obsługę, a przy okazji zwiększają wydajność i efektywność pracy. Wśród nich należy wymienić chociażby zaawansowane przeguby 3-punktowe, które pozwalają na jeszcze precyzyjniejsze kierowanie, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Warto wspomnieć też o autorskim systemie Easy Drive, który ujednolica obsługę wielu pojazdów marki Hamm, m.in. walców tandemowych, kompaktorów oraz walców ogumionych. Maksymalne uproszczenie złożoności sterowania pozwala na jeszcze szybsze reagowanie oraz dostosowywanie się do zmiennych warunków na placu budowy. Nowa koncepcja obsługi sprawia też, że operatorzy nie będą mieli problemów z kierowaniem po przesiadce na inną maszynę ze stajni Hamm. Easy Drive wprowadza również szereg funkcji odpowiedzialnych za poprawę bezpieczeństwa oraz ułatwienie prac serwisowych.

W walcach Hamm znajdziemy też elektroniczny system zarządzania Hammtronic. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie oraz sterowanie najważniejszymi parametrami pracy maszyny – chodzi tutaj o m.in. dostosowanie prędkości obrotowej silnika, sterowanie rozruchem czy też kontrolowanie napędu wibracyjnego. Zautomatyzowany układ gwarantuje płynną pracę, brak zastojów oraz realne oszczędności na paliwie.

Ogólna charakterystyka walców Bomag

Firma Bomag również może pochwalić się szeroką ofertą maszyn do zagęszczania. Przedsiębiorstwo dostarcza zarówno lekkie, jak i ciężkie walce tandemowe, a także walce ogumione. Wszystkie pojazdy pochodzące od tego wytwórcy są znane ze swojej wysokiej wydajności oraz ekonomicznej pracy – nic dziwnego, ponieważ Bomag udoskonala swoje konstrukcje już od ponad 60 lat.

Walce drogowe produkowane przez tę niemiecką firmę korzystają z wielu autorskich systemów oraz rozwiązań. Jednym z nich jest tryb pracy ECONOMIZER, który pozwala na wygodne i wydajne zagęszczanie – z pomocą tego układu unika się zbędnych przejazdów, a postępy prac są w pełni udokumentowane. Inżynierowie Bomag opracowali też trzy różne systemy wibracji, dzięki czemu pojazdy sprawdzą się przy pracach o odmiennym charakterze.

Mówiąc o zaawansowanych technologiach, warto wspomnieć o menedżerze ASPHALT MANAGER, czyli zautomatyzowanym systemie, który na podstawie wprowadzonych danych sam reguluje stopień, temperaturę, a nawet kierunek zagęszczania. Z jednej strony ułatwia to pracę operatora, a z drugiej pozwala wydajniej dysponować czasem, materiałami oraz zasobami ludzkimi. Nie jest to jednak jedyne udogodnienie, które pomaga w osiągnięciu oszczędności – umożliwia to również tryb pracy ECOMODE, zmniejszający poziom hałasu oraz zużycie paliwa, nawet o 30%.

Walce Bomag są też skonstruowane z myślą o wygodzie operatorów. Kabina zapewnia wysoki komfort nie tylko dzięki swoim dużym rozmiarom, ale także dzięki temu, iż nie jest zamontowana na zespole napędowym – takie rozwiązanie sprawia, że kierowca nie ma kontaktu z gorącem, spalinami oraz drganiami z jednostki napędowej.