Otwarto oferty w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka

2021-01-20-Fot-Wikimedia-Vercyngetorix

Fot. Wikimedia Commons/Vercyngetorix

[2021-01-20] Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował w czwartek o otwarciu ofert na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20 w woj. zachodniopomorskim. Zadanie chce realizować pięć firm i konsorcjów.

Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20 będzie jedną z dziewięciu zaplanowanych do realizacji w Zachodniopomorskiem w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA poinformował w czwartek o otwarciu ofert na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka. Zadanie chce realizować pięć firm i konsorcjów.

„Najniższą cenę zaoferowało konsorcjum Polimex – 89,69 mln zł. Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie czasu realizacji do 36 miesięcy i wydłużenie gwarancji na ekrany akustyczne o pięć lat” – podkreślił Grzeszczuk.

Zamawiający na realizację zamówienia zamierza przeznaczyć maksymalnie nieco ponad 135,2 mln zł. Tylko oferta spółki Colas Polska przekroczyła tę kwotę. Firma chce realizować zadanie za ponad 148,8 mln zł.

Grzeszczuk dodał, że złożone oferty będą teraz analizowane i oceniane.

Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wykonawca będzie miał 17 miesięcy. Natomiast realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy, wyłączając okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 r.

„Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak droga krajowa nr 20 prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu DK20” – zaznaczył Grzeszczuk.

Jak podał, nowa trasa od południa ominie Szczecinek i połączy obwodnicę w ciągu DK20 z obwodnicą w ciągu S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową.

Oprócz obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20 również obwodnica Gryfina w ciągu DK31 jest inwestycją z „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. To dwie inwestycje, dla której trwa przetarg na realizację. Dla pozostałych siedmiu obwodnic: Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22, Stargardu i Złocieńca na DK20 oraz Kołbaskowa w ciągu DK13 przygotowywana jest dokumentacja.

Specjalizujemy się w dostarczaniu maszyn drogowych i budowlanych, które są bardzo często wykorzystywane podczas takich właśnie realizacji.