Kraków. Koncepcja wiaduktu nad magistralą kolejową

2021-01-21-Fot-Pixabay-MichaelGaida

Fot. Pixabay/MichaelGaida

[2021-01-21] Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie rozstrzygnął przetarg na przygotowanie koncepcji budowy wiaduktu drogowego nad układem torowym w ciągu ul. Kąpielowej na południu miasta. Obiekt ma poprawić dojazd do ul. Zakopiańskiej od strony Swoszowic.

Rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) Jan Machowski poinformował, że postępowanie wygrała propozycja firmy ARG Projektowanie Inwestycyjne, która wykona zadanie za 307,5 tys. zł. W sumie w przetargu złożono siedem ofert.

Zadaniem zwycięskiej firmy będzie m.in. przygotowanie trzech wariantów wiaduktu oraz infrastruktury towarzyszącej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej, poprzedzonej konsultacjami społecznymi. Wśród materiałów, które mają zostać przygotowane, jest też wstępny kosztorys dokumentacji projektowej i prac budowlanych. Zgodnie z założeniem, koncepcja ma zostać przygotowana w tym roku.

Wykonanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji wiaduktu nad magistralą kolejową w ciągu ul. Kąpielowej stało się możliwe, bo ZIM otrzymał od PKP Polskich Linii Kolejowych pozytywną opinię wraz z warunkami, dotyczącą planowanego obiektu.

Opracowanie ma też uwzględniać zmiany w zakresie przyległego układu drogowego – chodzi m.in. o ulice Torową, Armii Kraków i Kolejarzy, a także dojazd do planowanego w tym rejonie parkingu park&ride przy przystanku Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

„Budowa wiaduktu, a tym samym likwidacja przejazdu drogowego przez tory ma poprawić bezpieczeństwo ruchu, a także ułatwić obsługę komunikacyjną od strony Swoszowic nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także pieszych i rowerzystów” – wskazał rzecznik ZIM.