Nowe odcinki S17 połączą Zamość z granicą Polski

Mat. GDDKiA

Mat. GDDKiA

[2022-08-26] GDDKiA wybrała najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S17 od Zamościa do granicy w Hrebennem na Lubelszczyźnie. Łącznie będą miały one niemal 50 km długości.

Dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA Mirosław Czech poinformował w środę, że spośród 26 zgłoszonych w postępowaniu przetargowym ofert najkorzystniejsze złożyły firmy Budimex i Kolin İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret.

Trzy odcinki drogi S17 za 1,86 mld zł

– Budżet na realizację trzech odcinków S17 wynosił ok. 1,95 mld zł, a suma z wybranych ofert to ok. 1,86 mld zł – mówi Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

Budimex został wybrany do realizacji odcinków Zamość Wschód – Zamość Południe oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne. Pierwszy ma około 12,5 km, a jego budowa będzie kosztować 440,6 mln zł. Drugi liczy 17,5 km, a cena jego wykonania to 598,2 mln zł.
Kolin İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret wykona odcinek Zamość Południe – Tomaszów Lubelski (ok. 18,5 km za 822,4 mln zł). Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie odwołań. Podpisanie kontraktów z wykonawcami planowane jest na czwarty kwartał br.

Dwa pasy w obu kierunkach

W ramach inwestycji planowana jest budowa drogi ekspresowej, która będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, wraz z pasami awaryjnymi, dróg do obsługi ruchu lokalnego, węzłów drogowych, a także miejsc obsługi podróżnych. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. Przetarg na budowę trzech odcinków S17 GDDKiA ogłosiła w grudniu 2021 r.

– W związku z wyjątkową sytuacją geopolityczną, która wpływa również na rynek zamówień publicznych, w marcu tego roku wydłużyliśmy terminy składania ofert. Pozwoliło to na dłuższą obserwację sytuacji na rynku budowlanym i lepsze skalkulowanie ofert przez wykonawców – mówi dyrektor Czech.

Kolejne trzy odcinki

Jeszcze w tym roku lubelski oddział GDDKiA planuje ogłoszenie przetargów na realizację trzech kolejnych odcinków S17, Piaski – Łopiennik (16,5 km), Krasnystaw – Izbica (19 km), Izbica – Zamość Sitaniec (10 km). Na początku tego roku dyrekcja złożyła wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinków Łopiennik – Krasnystaw (9,5 km) i Zamość Sitaniec – Zamość Wschód (12 km).
Droga ekspresowa S17 jest elementem trasy międzynarodowej E372.