Most tymczasowy po ulewach w Małopolsce. Taka opcja rozważana jest w Krzyszkowicach

2021-07-22-Fot-Malopolski-Urzad-Wojewodzki-w-Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

[2021-07-22] Po weekendowych ulewach, które spowodowały duże straty w gminie Myślenice z użytkowania wyłączony został most w Krzyszkowicach. Około stu mieszkańców nie ma dojazdu do domów. – Rozważamy budowę w tym miejscu mostu tymczasowego – powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

We wtorek w Głogoczowie odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody. – Jeśli będą tylko takie możliwości techniczne, będziemy chcieli zbudować w Krzyszkowicach most tymczasowy – mówił Kmita. – W środę (21 lipca – przyp. red.) przedstawiciele wojska dokonają rekonesansu na miejscu. Premier Matusz Morawiecki już zdecydował, że jeśli taki obiekt będzie można zbudować, zadysponuje użycie sprzętu, który ma Agencja Rezerw Strategicznych – dodał wojewoda.

W gminie przeprowadzono z udziałem inspektorów budowlanych inspekcje budynków uszkodzonych po nawałnicach. Komisja gminna i komisja powiatowa wciąż szacują straty – podsumowanie lada dzień ma trafić do wojewody. Podczas sztabu samorządowcy wnioskowali, by wojewoda wystąpił do premiera o wydanie rozporządzenia, które umożliwi zastosowanie w gminie Myślenice uproszczonej procedury remontów i odbudowy zniszczonych budynków. W tym roku dla Małopolski zostało wydanych już 14 alertów RCB, w całym zeszłym roku było ich 16. Od 19 czerwca – od tragicznego w skutkach pożaru w Nowej Białej na Spiszu do 20 lipca strażacy interweniowali w regionie w związku ze zjawiskami atmosferycznymi 7 tys. 830 razy (w 2020 całym 8 tys. 700). Do tej pory na pomoc poszkodowanym przekazano 4,4 mln zł (w 2020 roku była to kwota 2,4 mln zł, w 2019 – 3,5 mln zł.). Na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w Małopolsce z rezerwy MSWiA w latach 2019-21, głównie na odbudowę dróg i likwidację osuwisk przeznaczono 134 mln zł.

logo PAP