W budownictwie brakuje pracowników

2021-06-21-Fot-Pixabay-account-deleted
Fot. Pixabay/account_deleted

[2021-07-23] W branży budowlanej brakuje około 60 tys. osób do pracy. Pogłębienie się deficytów grozi znacznymi opóźnieniami w realizacjach inwestycji – pisze w piątek „Puls Biznesu”.

„W Budimexie, jednym z największych w kraju wykonawców infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i w budownictwie kubaturowym, energetycznym, przemysłowym i ekologicznym, problem z niedoborem kadry jest mocno odczuwalny” – czytamy w gazecie.

Członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w firmie Budimex Cezary Mączka w rozmowie z „PB” ocenił, że największe niedobory są widoczne w branżach związanych z telekomunikacją, koleją i energetyką, oraz hydrotechniką.

Według członka zarządu Budimexu problemy najbardziej dotkliwe są we wschodniej i północnej Polsce, gdzie „występuje największy przyrost dużych kontraktów infrastrukturalnych”. „Szacuje się, że w całym sektorze budowlanym brakuje około 60 tys. pracowników” – podaje dziennik.

„W tej chwili mamy otwartych ponad 170 rekrutacji na stanowiska kierownika robót czy inżynierów i majstrów budów” – dodał Cezary Mączka. Natomiast rzeczoznawca budowlany Mariusz Okuń zauważył, że w ciągu swojej „20-letniej kariery zawodowej nie miał do czynienia z tak dużym deficytem rąk do pracy w tym sektorze”. „Brakuje ludzi na każdym szczeblu, mimo że wynagrodzenie w branży budowlanej są dobre i stale wzrastają” –  powiedział dziennikowi Mariusz Okuń.

logo PAP