Kryteria wyboru frezarki drogowej

frezarka do prac drogowych

Nawet najlepsze nawierzchnie drogowe prędzej czy później ulegają zniszczeniu – powstają na nich pęknięcia, dziury, koleiny. W takich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie starej warstwy asfaltu i na jej miejscu wykonanie nowej. W dzisiejszych czasach tego typu prace przeprowadzane są przy pomocy zmechanizowanych frezarek. Sprawdź co warto wiedzieć planując zakup takiego urządzenia.

Szerokość robocza to podstawa

Zdecydowanie najważniejszym parametrem każdej frezarki do asfaltu jest jej szerokość robocza. To właśnie od niej w znacznym stopniu zależy wydajność frezowania – im wartość ta jest większa, tym mniej czasu frezarka potrzebuje na zerwanie asfaltu z danej powierzchni. Frezarki o dużej szerokości roboczej doskonale sprawdzą się do usuwania nawierzchni z takich miejsc jak drogi wielopasmowe, parkingi, place, duże skrzyżowania i ronda.
Z drugiej strony „więcej” nie koniecznie znaczy „lepiej”. Najwydajniejsze frezarki drogowe, czyli to o największej szerokości roboczej będą zupełnie nieprzydatne w frezowaniu nawierzchni o mniejszej szerokości, np. ścieżek rowerowych.

Rodzaj napędu

Drugą istotną kwestią jest rodzaj zastosowanego we frezarce napędu. Pod tym kątem frezarki dzielimy na gąsienicowe oraz kołowe – każda z nich ma swoje plusy i minusy. Frezarki gąsienicowe są generalnie bardziej stabilne i precyzyjne, przez to lepiej radzą sobie z pracą nawet na nierównym terenie. Frezarki kołowe są z kolei bardziej mobilne – lepiej sprawdzą się przy usuwaniu asfaltu z miejsc trudniej dostępnych, takich jak np. wspomniane ścieżki rowerowe czy zatoki autobusowe. Optymalnym rozwiązaniem jest osiadanie dwóch frezarek, każda z innym napędem. Jeśli to nie wchodzi w rachubę należy zastanowić się jakiego rodzaju prace wykonywane są najczęściej, a przy wykonywaniu pozostałych postawić na wynajem frezarki.

Producent frezarki

Marka producenta frezarki może sporo powiedzieć na temat jej jakości – maszyny od uznanych producentów charakteryzują się generalnie większą sprawnością, funkcjonalnością i wytrzymałością na trudne warunki pracy. Ponadto są łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż części do nich oraz usługi serwisowe są łatwiej dostępne.