Jak działają układarki mas bitumicznych?

Wydajna budowa wysokiej jakości dróg wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jedną z najważniejszych maszyn na placu budowy jest układarka mas bitumicznych. Czym jest ta maszyna, w jaki sposób działa? W poniższym wpisie przybliżamy charakterystykę tych urządzeń.

Czym są i kiedy znajdują zastosowanie układarki mas bitumicznych?

Układarki mas bitumicznych to urządzenia, które służą do układania warstw asfaltowych na drogach i innych powierzchniach – np. parkingach, pasach startowych, ścieżkach rowerowych. Ich głównym zadaniem jest rozprowadzanie świeżej masy bitumicznej, czyli asfaltu, na wcześniej przygotowanej nawierzchni gruntowej w taki sposób, by uzyskać idealnie równą powierzchnię. Układarki mas bitumicznych znajdują zastosowanie przy budowie oraz remontach nawierzchni.

Mechanizm działania układarki mas bitumicznych

Zasada działania układarek mas bitumicznych polega na rozprowadzaniu świeżej, płynnej masy asfaltowej. Urządzenie jest skomplikowane i złożone, jednak dwa jego najważniejsze elementy to kosz zasypowy oraz stół roboczy. Masa bitumiczna zostaje podana do kosza zasypowego bezpośrednio z pojazdu transportującego, skąd następnie przy pomocy zespołu podajników jest przekazywana na stół roboczy. W tym miejscu jest rozprowadzana w takim sposób, by uzyskać równomierną warstwą, która następnie rozprowadzana jest po wcześniej przygotowanej nawierzchni. Po rozłożeniu masa bitumiczna jest wstępnie zagęszczona, jednak w późniejszych etapach prac budowlanych należy ją wyrównać i ostatecznie zagęścić przy pomocy walca drogowego.

Podsumowując, układarki mas bitumicznych to niezastąpione narzędzia przy budowie i remoncie dróg i placów. Dzięki ich zastosowaniu uzyskujemy równomierne powierzchnie, co ma duże znaczenie w codziennym użytkowaniu infrastruktury drogowej.