Działają wszystkie MOP-y na S19 między Lublinem a Rzeszowem

MOP Zemborzyce, fot. GDDKiA

MOP Zemborzyce, fot. GDDKiA

 

[2023-03-09] Dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych w okolicy Lublina oraz Kraśnika udostępnione. Tym samym na S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem działają już wszystkie MOP-y, a na dwóch dzierżawca projektuje stacje paliw i obiekty gastronomiczne.

Wraz z budową ok. 130 km trasy ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim powstało dziesięć par MOP-ów. Wszystkie wyposażone są w stanowiska postojowe dla pojazdów osobowych oraz ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety z prysznicami, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem, oświetlenie, wiaty piknikowe oraz place zabaw. Oddane teraz do użytku MOP-y Zemborzyce i Radawiec położone są w okolicy Lublina, a kolejna para, Słodków Wschód i Zachód, w okolicy Kraśnika. Wiosną będą jeszcze prowadzone przez wykonawców prace zaległe, jednak MOP-y będą funkcjonować bez przerwy. 3 marca GDDKiA oddała do użytku MOP-y Obroki Wschód i Zachód, a w połowie lutego Rudnik Wschód i Zachód.

Dzierżawcy zbudują stacje paliw

Trzy pary MOP-ów będą rozbudowane o funkcje komercyjne – stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Zrealizują je podmioty zewnętrze, które wygrają ogłaszane przez GDDKiA przetargi na dzierżawę. Wybrani są już dzierżawcy dwóch MOP-ów, Obroki Wschód i Zachód, umowy zostały podpisane w ubiegłym roku. Prowadzą już prace projektowe niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę obiektów. Stacje paliw powinny zostać udostępnione do sierpnia 2024 r. W przypadku MOP-ów Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz Jeżowe i Podgórze (woj. podkarpackie), które zostały udostępnione podróżnym w funkcji podstawowej wraz z oddaniem trasy głównej do użytku, będą powtórzone przetargi na dzierżawę. Dla MOP-ów na wysokości Janowa Lubelskiego takie przetargi ogłoszone były już trzykrotnie, ale nie wpłynęły żadne oferty. W przypadku MOP-ów Jeżowe i Podgórze dwukrotnie nie wpłynęły oferty. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne postępowania.