Dwie jezdnie na całej długości autostrady A1

Autostrada A1, fot. GDDKiA

Autostrada A1, fot. GDDKiA

[2022-11-28] Budowa autostrady A1 zbliża się do końca. Kierowcy mogą już jeździć dwujezdniową drogą na całej długości autostrady, czyli od Trójmiasta do granicy z Czechami.

Zakończył się etap prac na budowie A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Oddano do ruchu ostatni, prawie siedmiokilometrowy odcinek drugiej jezdni w kierunku Katowic, a kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.

Wciąż plac budowy

Ta sytuacja nie oznacza jednak możliwości jazdy z autostradową prędkością 140 km/h. W dalszym ciągu kierowcy poruszają się po placu budowy. Jadący w kierunku południowym, mimo że mają do dyspozycji jezdnię o trzech pasach ruchu, mogą poruszać się z prędkością 100 km/h. Na jezdni prowadzącej w kierunku Łodzi sytuacja wygląda jeszcze inaczej. Wykonawca dopiero teraz będzie mógł usunąć tzw. separatory i nanieść docelowe oznakowanie poziome. Do chwili zakończenia tych prac będzie tu obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Całkowite udrożnienie tej jezdni może zająć około miesiąca. Dopiero wtedy limit prędkości zostanie podniesiony do 100 km/h.

Kiedy koniec budowy?

Do wykonania pozostają jeszcze prace związane między innymi z montażem ekranów dźwiękochłonnych, ustawieniem ogrodzenia, wykończeniem dróg serwisowych i zakończeniem budowy Obwodu Utrzymania Autostrady w Kamieńsku. Zakończenie kontraktu przewidziane jest na wiosnę i dopiero wtedy będzie można poruszać się z maksymalną, dopuszczalną prędkością 140 km/h.