Prowadzenie prac drogowych wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Na różnych etapach budowy dróg wykorzystuje się walce, których zadaniem jest zagęszczanie podłoża oraz wyrównywanie świeżej nawierzchni z masy bitumicznej. Jednak walec walcowi nierówny – dzielimy je na wiele różnych rodzajów, z których każdy ma inne cechy. W poniższym wpisie przybliżymy charakterystykę walców tandemowych.
Czym są walce tandemowe?
Walce tandemowe często nazywane są również dwuwałowymi lub dwuosiowymi. I jak można się bardzo łatwo domyślić zaliczamy do tej grupy wszystkie walce – niezależnie od wielkości, masy czy zastosowanych w nich technologii – które zostały wyposażone w dwa wały. Dzięki temu są one znacznie skuteczniejsze w zagęszczaniu i wyrównywaniu podłoża, niż walce wyposażone w jedynie jeden wał. W naszej ofercie znaleźć można szeroki wybór walców drogowych od marek Hamm i Bomag.
Walec statyczny czy wibracyjny?
Głównym czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy wyborze walca, jest zastosowany w maszynie mechanizm zagęszczania gruntu. Wyróżniamy pod tym względem walce:
- statyczne – działają na podłoże wyłącznie swoją masą
- wibracyjne – wyposażone są w układ wibrujący, generujący drgania o częstotliwości około 50 Hz
Walce statyczne świetnie sprawdzają się w wyrównywaniu mas bitumicznych, wibracyjne z kolei pozwalają skutecznie zagęszczać sypkie podłoże nawet do głębokości 2 metrów. Generowane przez nie drgania wprawiają w ruch cząsteczki gruntu, sprawiając, że zachowują się one jak płyn. Z tego powodu mogą zostać dokładniej zagęszczone.
Kupno czy wynajem?
W naszej ofercie znajdziesz walce tandemowe na sprzedaż i usługę wynajmu. Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Kupno to dobra opcja dla wykonawców, którzy potrzebują własnego sprzętu do wykonywania dużej ilości prac drogowych. Wynajem z kolei sprawdzi się okazjonalnie, np. w sytuacji, kiedy własny walec ulegnie awarii lub kiedy występuje wyższe zapotrzebowanie na sprzęt.