Czy używane maszyny drogowe są równie wydajne jak egzemplarze prosto z fabryki?

walec drogowy tandemowy

Maszyny drogowe to sprzęt niezbędny przy budowie i remoncie dróg, parkingów oraz innego rodzaju powierzchni użytkowych. Współczesne sprzęty są bardzo zaawansowane technologicznie, a przy tym przeznaczone do użytku profesjonalnego – dlatego zakup nowych egzemplarzy wiąże się z dużym wydatkiem. Alternatywą są tańsze modele z rynku wtórnego. Czy warto zdecydować się na tę drugą opcję? Czy maszyny używane mogą dorównać nowym?

Używany nie znaczy gorszy

Przekonanie, że używane sprzęty – w tym maszyny drogowe – są niższej jakości, niż egzemplarze prosto spod igły, jest dość powszechne. Wiele osób wyobraża sobie, że na rynek wtórny trafiają urządzenia mocno wyeksploatowane i po wielu naprawach – i stąd niedysponujące zbyt dużą sprawnością. I choć zdarzają się takie przypadki, to w rzeczywistości rynek wtórny jest dużo bardziej zróżnicowany. Nie brakuje na nich egzemplarzy stosunkowo młodych i w bardzo dobrym stanie technicznym, które sprzedawane są przez poprzedniego właściciela wyłącznie dlatego, że nie spełniły jego oczekiwań.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że fakt, iż dany sprzęt nie sprawdził się w oczach poprzedniego właściciela, nie oznacza, iż jest niskiej jakości. Każdy użytkownik w końcu ma swoje własne potrzeby. Dlatego przy wyborze maszyny warto zawsze określić swoje wymagania.

Czy warto zdecydować się na kupno używanej maszyny?

Maszyny drogowe z drugiej ręki to zdecydowanie rozwiązanie, które warto brać pod uwagę, kompletując wyposażenie swojej firmy. Wśród używanych sprzętów nie tylko można trafić na prawdziwe perełki w bardzo dobrym stanie, które w praktyce niczym nie ustępują modelom prosto z fabryki – to również świetny sposób na minimalizowanie kosztów, szczególnie na początku swojej działalności. Maszyny drogowe używane są nie tylko tańsze, ale również mogą okazać się dużo bardziej oszczędne w eksploatacji (np. ze względu na niższą cenę części zamiennych).