Cyfrowe systemy niwelacji i pozycjonowania. Poznaj firmę MOBA

Firmy budowlane stoją w obliczu ciągle rosnących wymagań ze strony inwestorów. Coraz szybsze tempo prac, większa skala przedsięwzięć oraz oczekiwania dotyczące jakości sprawiają, że konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi. Z pomocą przychodzą zautomatyzowane systemy sterowania maszynami firmy MOBA, służące do niwelacji oraz pozycjonowania w czasie robót wykonywanych równiarkami, spycharkami czy nawet układarkami mas bitumicznych.05

Firma MOBA Mobile Automation, czyli lider systemów pozycjonowania i niwelacji

MOBA Mobile Automation AG to niemiecka firma o globalnym zasięgu, która powstała w 1972 roku w miejscowości Limburg an der Lahn w Hesji. Przedsiębiorstwo było początkowo rodzinnym interesem, jednak z czasem rozrosło się do potężnej spółki, posiadającej swoje oddziały nie tylko w Niemczech, ale też całej Europie, Azji oraz Ameryce. Firma zatrudnia obecnie ponad 500 specjalistów, a jej roczne przychody wynoszą około 76 milionów euro.

Co stoi za tak dużym sukcesem marki MOBA? Firma posiada niemal 50-letnie doświadczenie w budownictwie drogowym i dała się poznać jako godny zaufania dostawca wysokojakościowych rozwiązań automatyzacyjnych. Produkty spod szyldu MOBA Mobile Automation sprawdzają się nie tylko przy budowie dróg, ale również przy prowadzeniu prac ziemnych, górnictwie powierzchniowym czy nawet rolnictwie precyzyjnym.

Innowacyjność oraz przywiązanie do bezkompromisowej jakości sprawiły, że poszczególne urządzenia marki MOBA, takie jak np. systemy niwelacji 2D i 3D, stały się branżowym standardem na całym świecie. Właśnie dlatego firma dostarcza rozwiązania, które są wykorzystywane przez światowej klasy wytwórców sprzętu budowlanego – wśród partnerów biznesowych MOBA znajdują się takie podmioty, jak m.in. Volvo, Caterpillar, Ruthmann czy Vögele.

Dlaczego cyfrowe systemy niwelacji i pozycjonowania są tak przydatne?

Proces budowy dróg wymaga przeprowadzenia wszystkich prac zgodnie z założeniami projektowymi. Jednym z ważniejszych wymogów jest odpowiednia grubość poszczególnych warstw nawierzchni – właśnie w tym celu wykorzystuje się systemy niwelacji oraz pozycjonowania, które w czasie rzeczywistym dokonują niezbędnych pomiarów i automatycznie regulują pracę maszyn, pozwalając na osiągnięcie możliwie najwyższej precyzji.

Kontrola zapewniana przez produkty marki MOBA to gwarancja optymalnej równości oraz doskonałego zagęszczenia warstw asfaltu, co przekłada się na trwałość gotowej drogi. Należy pamiętać, że wszelkie niedociągnięcia wiążą się też z dodatkowymi kosztami, które będzie musiał ponieść inwestor. Zautomatyzowana niwelacja całkowicie eliminuje ten problem i umożliwia stały dozór – dzięki temu nie zużywa się niepotrzebnie większych ilości materiału, co pozwala na oszczędności.

Odpowiednio skonfigurowany zestaw maszyny budowlanej i cyfrowego systemu kontroli to również doskonały sposób na usprawnienie przeprowadzanych prac, a co za tym idzie – przyspieszenie realizacji danych inwestycji. Co więcej, systemy niwelacji MOBA Mobile Automation AG są kompatybilne z wszystkimi układarkami dostępnymi na rynku, a ich modułowość pozwala na dowolne personalizowanie i poszerzanie funkcjonalności, np. o czujniki temperatury czy specjalne odbiorniki laserowe.