MOBA Mobile Automation AG. Krótka historia firmy

Prawie 50 lat doświadczenia, status światowego lidera w dziedzinie systemów pozycjonowania i niwelacji oraz stała współpraca z największymi producentami maszyn budowlanych. Mowa oczywiście o firmie MOBA Mobile Automation AG, która specjalizuje się w dostarczaniu zautomatyzowanych systemów sterowania maszynami. W niniejszym wpisie przyjrzymy się jej historii oraz dotychczasowym osiągnięciom.

Automatyka maszyn mobilnych od 1972 roku

Firma MOBA została założona w 1972 roku w miejscowości Limburg an der Lahn w Hesji przez niemieckiego inżyniera Paula G. Harmsa. Początki przedsiębiorstwa były skromne – pierwsza siedziba, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Apple czy Amazon, mieściła się w przydomowym garażu. MOBA oferowała wówczas sprzedaż oraz serwis czujników poziomu i nachylenia do maszyn budowlanych od zewnętrznych producentów, jednak plany niemieckiej firmy były o wiele większe.

Mottem Harmsa było hasło „innowacja zapewnia przewagę konkurencyjną”, dlatego już po kilku latach prowadzenia własnej działalności, a dokładnie w 1979 roku, MOBA opracowała własną gamę czujników poziomu i nachylenia do maszyn budowlanych i rolniczych. Silny nacisk na prace badawcze z czasem doprowadził do powstania kolejnych rozwiązań w dziedzinie technologii pomiarowych i kontrolnych. Największym osiągnięciem, które rozsławiło firmę na globalnym rynku, stał się system MOBA-matic, który aż do dziś jest najchętniej używanym urządzeniem poziomującym w rozściełaczach asfaltu.

Rozwój firmy i podbój rynków zagranicznych

Pod kierownictwem Paula G. Harmsa MOBA opracowała wiele przełomowych rozwiązań, które sprawiły, że firma osiągnęła duży sukces rynkowy i dynamicznie się rozwijała. Tempo rozwoju oddaje chociażby liczba zatrudnianych pracowników – w 1985 roku załoga liczyła już 50 osób, a przedsiębiorstwo przeniosło swoją siedzibę do miejscowości Elz. W tym samym czasie MOBA założyła aż osiem międzynarodowych filii – oddziały powstały nie tylko w Europie, ale nawet w Azji, Indiach, Australii oraz Ameryce Północnej i Południowej.

MOBA Mobile Automation AG stała się wówczas na tyle rozpoznawalną marką, że nawiązała współpracę ze znanymi producentami maszyn – początkowo głównie budowlanych oraz rolniczych, jednak na przełomie lat 90. firma zajęła się również tworzeniem technologii stosowanych przy usuwaniu odpadów.

Obecnie MOBA dostarcza aparaturę, która pozwala kontrolować i automatyzować przebieg prac drogowych i robót ziemnych – w portfolio firmy znajdziemy m.in. systemy niwelacji 2D i 3D, pozycjonowania, identyfikacji czy też ważenia mobilnego.

MOBA – od lat wierna swoim ideałom

Kiedy Paul G. Harms zakładał swoją firmę, wiedział, w jakim celu powstaje. Idea była prosta – tworzone przez MOBA systemy automatyki miały sprawiać, że praca maszyn budowlanych powinna być wydajna i bezpieczna, a ich obsługa jeszcze prostsza. Po niemal 50 latach obecności na rynku ta myśl dalej przyświeca inżynierom, którzy łączą dotychczasowe doświadczenie oraz najnowocześniejsze technologie, dostarczając w ten sposób produkty, które są niezastąpione na każdym placu budowy.

Wysoka jakość, solidność oraz innowacyjne podejście sprawiły, że MOBA Mobile Automation AG cieszy się niesłabnącym zaufaniem ze strony czołowych producentów maszyn. Dziś wśród partnerów biznesowych niemieckiej firmy znajdziemy takie podmioty, jak chociażby Caterpillar, Volvo, Dynapac, Bomag, Vögele, Ammann czy Ruthmann.

MOBA zatrudnia obecnie ponad 500 pracowników na całym świecie, jej zespół tworzy aż 100 specjalistów, a roczne przychody oscylują w granicach 70 mln euro.