Budowa S7. Wycinka drzew i zmiany w organizacji ruchu w Nowej Hucie

S7 Kraków
S7 Kraków

[2022-02-01] Przygotowania do budowy krakowskiego odcinka drogi S7 są coraz bardziej widoczne. Zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w kilku ważnych punktach w miejscu planowanej drogi.

Prace przygotowawcze do budowy odcinka S7 Widoma-Kraków trwają od kilku miesięcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lipcu ubiegłego roku przekazała plac budowy nowemu wykonawcy, konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Umowa z poprzednim wykonawcą została rozwiązana, ponieważ brak postępów prac nie dawał zupełnie perspektyw na zakończenie inwestycji w wyznaczonym terminie.

Tempo prac się zwiększa

Do tej pory prowadzone były głównie prace związane z porządkowaniem terenu, wyburzeniem kolidujących obiektów czy wycinką drzew. Kilkukrotnie pojawiały się już komunikaty o zmianach w organizacji ruchu, ale z punktu widzenia krakowskich kierowców nie były one szczególnie zauważalne. W połowie grudnia zamknięty został 400-metrowy odcinek ulicy Zesławickiej i fragment ul. Zakładowej, pojawiły się też zmiany na ul. Petofiego, Morcinka, Jeziorany i Ku Raciborowicom związane z utworzeniem wyjazdów z budowy. W ostatnich dniach efektów przybyło, m.in. wzdłuż ulicy Ujastek i w sąsiedztwie węzła Grębałów zebrane zostały warstwy humusu, intensywne prace ziemne trwały ostatnio również w miejscu węzła Mistrzejowice.

Wycinka przy drogach

Najnowszy komunikat dotyczy już kluczowych dróg w dzielnicach Nowa Huta i Wzgórza Krzesławickie – ul. Kocmyrzowskiej, Łowińskiego i Ujastek Mogilski. Zmiany były wprowadzane stopniowo w ciągu kilku dni.

W pierwszej kolejności stało się to na odcinku ul. Ujastek Mogilski w sąsiedztwie Kopca Wandy. W środę 26 stycznia, od godziny 11.00, na ok. 200-metrowym odcinku wycięto drzewa w pobliżu drogi.

– Zajęte zostały pobocza i chodniki. Możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu w przypadku wysokich drzew stwarzających zagrożenie przewrócenia na jezdnię. Utrudnienia w ruchu potrwają około tygodnia – tak brzmi komunikat GDDKiA.

W czwartek 27 stycznia o godz. 10.00 zmiany zostały natomiast wprowadzone na ul. Kocmyrzowskiej od ul. Wańkowicza do ul. Darwina oraz na ul. Łowińskiego od skrzyżowania z ul. Wąwozową w kierunku ul. Ujastek. Tu również zajęte zostały chodniki i pobocza, a w razie potrzeby będzie zamykany ruch. Utrudnienia potrwają około miesiąca.

Wyjazdy z dróg

Również od czwartku na ul. Ujastek Mogilski, w sąsiedztwie inwestycji, zostało wprowadzone ograniczenie do 40 km/h w związku z wyprowadzeniem dróg technologicznych. Z podobnego powodu ograniczenie prędkości do 60 km/h pojawiło się na fragmencie drogi powiatowej.