Podpisano umowę na dotację do projektu budowy mostu na Sanie

2020-06-09-Fot-Pixabay-MichaelGaida

Fot. Pixabay/MichaelGaida

[2020-06-09] Przygotowanie projektu budowy nowego odcinka drogi woj. nr 855 Olbięcin – Zaklików – Stalowa Wola oraz budowy mostu na Sanie otrzyma dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie około 3,7 mln zł. Kolejny milion przekaże na ten cel samorząd województwa.

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Stalowej Woli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Most w Stalowej Woli połączy miasto z ważnymi drogami krajowymi prowadzącymi w kierunku dużych węzłów komunikacyjnych. Lepsze będą też połączenia drogowe między województwem podkarpackim a lubelskim i świętokrzyskim.

Droga i most za 360 mln zł

Dofinansowany projekt zakłada budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików-Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San. Przewidywana długość całkowita mostu to około 2 km. Szacowany koszt budowy to około 360 mln zł. Przygotowanie dokumentacji wyniesie około 4,7 mln zł, z czego 80 proc., czyli 3,76 mln zł samorząd województwa otrzyma z budżetu państwa.

Prace planistyczne dotyczące tej przeprawy powinny zakończyć się do końca 2022 r. i w następnym roku będzie można rozpocząć budowę.

Obecna na uroczystości minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że przygotowanie dokumentacji to pierwszy etap.

Drugim etapem będzie budowa mostu. Dokumentacja ma być przygotowana do końca 2022 r. Jak zapowiedziała minister, budowa ma rozpocząć się w roku 2023. Dodała, że kolejnym etapem ma być sięgnięcie do Funduszu Dróg Samorządowych, z którego dofinansowanie dla samorządu na przeprawę mostową w Stalowej Woli wyniesie 80 proc.

logo PAP