Śląskie: podpisano program inwestycyjny obwodnicy Świerklańca i Nakła Śląskiego

Śląskie: podpisano program inwestycyjny obwodnicy Świerklańca i Nakła Śląskiego

2020-06-26-Fot-Pixabay-jarmoluk

Fot. Pixabay/jarmoluk

[2020-06-26] Do 2028 roku powinna powstać obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego, która odciąży z ruchu samochodowego obie te miejscowości – zapowiedział w piątek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego programu 100 obwodnic.

W piątek w Świerklańcu Weber, z udziałem posłów i samorządowców, podpisał program inwestycyjny na budowę obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 78. Obwodnica odciąży okoliczne miejscowości, zwłaszcza z ruchu tranzytowego. Dziś każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów.

„Każdy Polak ma prawo do mieszkania w bezpiecznej okolicy, każdy Polak ma prawo do mieszkania w zdrowej, bezpiecznej miejscowości, a program 100 obwodnic ma właśnie zapewnić takie spokojne i bezpieczne warunki do mieszkania” – zaznaczył Weber.

Podpisany w piątek program inwestycyjny umożliwia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcie prac przedprojektowych, wyznaczenie szlaku obwodnicy, uzyskanie decyzji środowiskowej, a później zaprojektowanie i budowę obwodnicy. Jej koszt wyniesie kilkaset milionów złotych. Droga odciąży Świerklaniec i Nakło Śląskie, a także m.in. Tąpkowice, Celiny i Niezdarę. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w 2025, a zakończyć w 2028 r.

Weber mówił, że obecnie w całym kraju budowanych jest kilkadziesiąt obwodnic. Dzięki programowi 100 obwodnic powstaną drogi wokół mniejszych i średnich miejscowości. Jak oświadczył wiceminister, rządzącym zależy, by Polska rozwijała się równomiernie, dlatego inwestycje drogowe zaplanowano także w małych miejscowościach. Wiceminister ocenił, że obwodnica Świerklańca, o której mówiło się od lat, jest „niezbędna”.

„Rzeczywiście marzyliśmy o tej inwestycji (…) Dziś już marzymy i myślimy o roku 2028 i o tym, że będzie spokojniej” – powiedziała Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego, która jest mieszkanką Świerklańca. Podziękowała za wykonanie pierwszego kroku w realizacji inwestycji.

Wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl podkreślił, że o obwodnicy lokalna społeczność rozmawia od dawna, jednak dotychczas kończyło się to wyłącznie na pomysłach i koncepcjach. „Dziś to jest pierwszy konkret, gdzie podpisana jest umowa i prace się rozpoczną. Dzięki temu my, jako samorządowcy i mieszkańcy, możemy mieć pewność, że ta obwodnica powstanie” – powiedział Cyl.

„Politycy właśnie zrobili swoje i teraz trzeba się wziąć do roboty, a tę robotę oddział w Katowicach umie wykonać, wiemy jak to robić (…) Nie musimy powtarzać jak bardzo oczekiwana i ważna jest ta inwestycja z punktu widzenia społecznego i środowiskowego” – oświadczył dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Niełacny.

Jak podaje resort infrastruktury, obwodnica będzie przebiegać po terenie, na którym obecnie znajdują się lasy i pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.

W ramach rządowego programu na lata 2020-2030 ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Główne cele opracowanego w resorcie infrastruktury programu to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Łączny koszt realizacji programu szacowany jest na ok. 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.