Śląskie: podpisano program inwestycyjny obwodnicy Świerklańca i Nakła Śląskiego

2020-06-26-Fot-Pixabay-jarmoluk

Fot. Pixabay/jarmoluk

[2020-06-26] Do 2028 roku powinna powstać obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego, która odciąży z ruchu samochodowego obie te miejscowości – zapowiedział w piątek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego programu 100 obwodnic.

W piątek w Świerklańcu Weber, z udziałem posłów i samorządowców, podpisał program inwestycyjny na budowę obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 78. Obwodnica odciąży okoliczne miejscowości, zwłaszcza z ruchu tranzytowego. Dziś każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów.

„Każdy Polak ma prawo do mieszkania w bezpiecznej okolicy, każdy Polak ma prawo do mieszkania w zdrowej, bezpiecznej miejscowości, a program 100 obwodnic ma właśnie zapewnić takie spokojne i bezpieczne warunki do mieszkania” – zaznaczył Weber.

Podpisany w piątek program inwestycyjny umożliwia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcie prac przedprojektowych, wyznaczenie szlaku obwodnicy, uzyskanie decyzji środowiskowej, a później zaprojektowanie i budowę obwodnicy. Jej koszt wyniesie kilkaset milionów złotych. Droga odciąży Świerklaniec i Nakło Śląskie, a także m.in. Tąpkowice, Celiny i Niezdarę. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w 2025, a zakończyć w 2028 r.

Weber mówił, że obecnie w całym kraju budowanych jest kilkadziesiąt obwodnic. Dzięki programowi 100 obwodnic powstaną drogi wokół mniejszych i średnich miejscowości. Jak oświadczył wiceminister, rządzącym zależy, by Polska rozwijała się równomiernie, dlatego inwestycje drogowe zaplanowano także w małych miejscowościach. Wiceminister ocenił, że obwodnica Świerklańca, o której mówiło się od lat, jest „niezbędna”.

„Rzeczywiście marzyliśmy o tej inwestycji (…) Dziś już marzymy i myślimy o roku 2028 i o tym, że będzie spokojniej” – powiedziała Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego, która jest mieszkanką Świerklańca. Podziękowała za wykonanie pierwszego kroku w realizacji inwestycji.

Wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl podkreślił, że o obwodnicy lokalna społeczność rozmawia od dawna, jednak dotychczas kończyło się to wyłącznie na pomysłach i koncepcjach. „Dziś to jest pierwszy konkret, gdzie podpisana jest umowa i prace się rozpoczną. Dzięki temu my, jako samorządowcy i mieszkańcy, możemy mieć pewność, że ta obwodnica powstanie” – powiedział Cyl.

„Politycy właśnie zrobili swoje i teraz trzeba się wziąć do roboty, a tę robotę oddział w Katowicach umie wykonać, wiemy jak to robić (…) Nie musimy powtarzać jak bardzo oczekiwana i ważna jest ta inwestycja z punktu widzenia społecznego i środowiskowego” – oświadczył dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Niełacny.

Jak podaje resort infrastruktury, obwodnica będzie przebiegać po terenie, na którym obecnie znajdują się lasy i pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.

W ramach rządowego programu na lata 2020-2030 ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Główne cele opracowanego w resorcie infrastruktury programu to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Łączny koszt realizacji programu szacowany jest na ok. 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

logo PAP