Stabilizator gruntu - jak działa ta drogowa maszyna?

Jak działa stabilizator gruntu?

Stabilizator gruntu jest ciężką maszyną drogową, używaną do kruszenia kamieni i wyrównywania podłoża. Jak sama jego nazwa mówi, stabilizuje i utwardza podłożę, by było one odpowiednio przygotowane pod budowę drogi. 

 

Czym jest stabilizator podłoża?

Najczęściej wykorzystywany jest w pracach drogowych, ale niejednokrotnie z jego pomocą ulepsza się podłoże oraz prowadzi prace ziemne, na przykład pod budowę domu czy hali, a także stosuje się go w celu wyrównania zniszczonego gruntu. To od wyrównania i ustabilizowania podłoża powinno zaczynać się każdą pracę budowlaną na nierównym terenie, by we właściwy i bezpieczny sposób móc go użytkować. Stabilizator gruntu  jest ciężką maszyną samojezdną lub montowaną na innym sprzęcie, który wyposażony jest w odpowiednie narzędzia kruszące, mieszające i wyrównujące podłoże. 

 

Stabilizator podłoża – jak działa? 

Nadrzędnym celem stosowania stabilizatorów gruntu jest polepszenie właściwości mechanicznych gleby. Jednak aby to działanie było w pełni satysfakcjonujące, to podłoże trzeba zmieszać ze spoiwem hydraulicznym lub kruszywem, bo tym sposobem zmniejsza się porowatość gleby, a za to zwiększa jej spoistość. Najczęściej dodaje się wapno, popiół lotny, cement. Dobór materiałów do zmieszania zależny jest od gruntu, na jakim chcemy pracować oraz przeznaczenia miejsca, jego grubości i ziarnistości. Właściwie przygotowane podłoże jest mocno stabilne, a ponadto znacznie lepiej odporne na warunki atmosferyczne.  

 

Dostępny w naszej ofercie stabilizator gruntu, poprzez bęben mieszająco-kruszący, miksuje uprzednio rozprowadzone na powierzchni kruszce i spoiwa z wyrównywaną ziemią lub innym gruntem. Jest w stanie także kruszyć kamienie, dzięki czemu tworzy jednolite, bezpieczne i stabilne podłoże przystosowane do dalszych prac budowlanych.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.