Zabrze rozstrzygnęło przetarg na wykonawców nowych dworców autobusowych

2021-08-24-Fot-UM-Zabrze
Fot. UM Zabrze

[2021-08-24] Samorząd Zabrza rozstrzygnął, podzielony na dwie części, przetarg na budowę dwóch dworców autobusowych, które mają powstać w miejscu dotychczasowych – jeden w centrum, drugi w dzielnicy Rokitnica. Większy obiekt ma zbudować NDI, mniejszy w Rokitnicy – Budimex.

Zabrzański samorząd nazywa inwestycje „centrami przesiadkowymi”. W opublikowanym pod koniec października ub. roku przetargu na ich realizację, oferty otwarto w kwietniu br. Oba obiekty: większy w centrum, przy ul. Goethego i mniejszy, w Rokitnicy przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia, chciało budować tych samych sześciu wykonawców.

W obu częściach przetargu najtańsze oferty złożył Budimex: odpowiednio za 52,3 mln zł i 19 mln zł brutto. Kolejne ceny zaproponowały spółki z grupy NDI: 54,7 mln zł i 19,2 mln zł. Budżet dla większego dworca miasto określiło na 81,9 mln zł brutto, a dla mniejszego na 26,3 mln zł – łącznie 108,2 mln zł brutto.

O rozstrzygnięciu przetargu zabrzański magistrat poinformował w poniedziałek wieczorem na swoim facebookowym profilu. Jak wynika z informacji zamieszczonej na platformie zamówień zabrzańskiej Jednostki Gospodarowania Nieruchomościami, w pierwszej części przetargu zwyciężyło konsorcjum spółek z grupy NDI (Budimex został tu wykluczony), w drugiej wygrał Budimex.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zabrzańskiego samorządu przy ul. Goethego przewidziano budowę obiektu o pow. ok. 10,4 tys. m kw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i punktami usługowymi. W Rokitnicy zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o pow. 276 m kw. (poczekalnię i drobne usługi).

W obu miejscach dostępne mają być stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano przebudowę okolicznych dróg i sieci infrastruktury.

Dokumentację projektową obu inwestycji wykonała gliwicka pracownia An Archi Group. Dworzec w centrum ma mieć formę trzykondygnacyjnego obiektu o długości boku przylegającego do ul. Goethego 120 m i powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m kw. Na parterze mają znaleźć się miejsca postojowe dla autobusów (11 stanowisk, w tym trzy dla oczekujących) oraz pas postojowy o długości 48 m dla taksówek i busów, poczekalnie i pomieszczenia obsługi.

Na dwóch kolejnych piętrach przewidziano garaż ze 138 miejscami postojowymi, w tym 10 miejsc dla niepełnosprawnych, dziewięć miejsc tzw. kiss&ride i sześć miejsc ładowania samochodów elektrycznych. Jedną ładowarkę przewidziano też na parterze dla autobusu elektrycznego. Nad częścią obiektu ma znaleźć się czwarta kondygnacja – tzw. zielony dach z tarasem widokowym.

Nowy dworzec autobusowy przy ul. Goethego nie będzie połączony funkcjonalnie (kładką czy tunelem) z praktycznie przylegającym do niego peronem zabrzańskiego dworca kolejowego. Pasażerowie będą nadal pokonywali 220 metrów pieszo do istniejącego budynku dworca kolejowego i dostawali się na peron dotychczasowym przejściem pod torami.

Wokół nowego dworca w centrum przebudowana ma zostać infrastruktura drogowa (założono m.in. dwa ronda na ul. Goethego) oraz piesza. Powstać mają też odcinki dróg rowerowych i wiata dla rowerów, w okolicy nie ma jednak dotąd innej przylegającej do tego miejsca drogi rowerowej.

Dworzec w Rokitnicy zaprojektowano jako parterowy budynek o powierzchni 300 m kw. z sześcioma przykrytymi wspólnym zadaszeniem (wiatą) stanowiskami dla autobusów (w tym jednym z ładowarką elektryczną), trzema miejscami dla taksówek i trzema dla taksówek lub busów, 15 miejscami dla samochodów osobowych (w tym dwoma z możliwością ładowania samochodów elektrycznych) i dwoma miejscami dla niepełnosprawnych.

Także tam zaplanowano przebudowę infrastruktury drogowej i pieszej oraz budowę przy dworcu odcinków dróg rowerowych.

Miasto oszacowało obejmujący oba obiekty unijny projekt na 119,5 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 to 96,4 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dworzec w centrum ma powstać do końca kwietnia 2023 r., a w Rokitnicy – do końca listopada 2022 r.

logo PAP