Wynajem maszyn drogowych – komu się to opłaca?

Sektor budowlany jest jedną z tych gałęzi gospodarki, w którym poza specjalistycznym know-how, dobrym zarządzaniem i planami długoterminowymi ważny jest także odpowiedni sprzęt, dzięki któremu możliwa będzie realizacja różnych zamówień bez kłopotów czy poślizgu. Wielu prezesów mniejszych i większych firm budowlanych często głowi się nad tym, czy zdecydować się na zakup całego parku maszynowego czy może doraźny wynajem. Nikt nie odkrył jeszcze salomonowego rozwiązania w tej kwestii, ale warto dowiedzieć się, kiedy opłaca się wynajmem maszyn drogowych.

Zalety wynajmu

Wynajem maszyn drogowych pozwala na dużo większą elastyczność w prowadzeniu swojego przedsiębiorstwa. Gdy zakupi się nowe lub używane maszyny, trzeba gdzieś je przechowywać i dbać o ich stan techniczny. Trzeba pamiętać także o tym, że nowy sprzęt szybko traci na wartości i w pewien sposób określa przestrzeń możliwej działalności firmy. Przy wynajmie jest całkowicie inaczej – w takim wypadku można podejmować się zleceń w całym kraju, a ciężki sprzęt wynajmować na miejscu, zamiast go wysokim kosztem przewozić. Nie ma potrzeby także zajmowania się serwisowaniem swojego parku maszynowego – firma, która wynajmuje maszyny drogowe, dostarcza je przedsiębiorcom w stanie gotowym do użytku (po przeglądach, wymianie oleju, itd.).

Szybkie zamówienia i możliwość poszerzenia działalności swojej firmy

Zakup maszyn drogowych mija się z celem, gdy zamówienia nie mają stałego charakteru i tylko okazjonalnie wykonuje się dany typ zleceń. Wynajem sprzętu jest odpowiedzią na tego rodzaju zapotrzebowania. Warto zwrócić uwagę także na to, że dzięki wynajmowi maszyn drogowych można poszerzyć działalność swojej firmy i podejmować się zleceń, nie posiadając układarki asfaltu, walca czy innego typu maszyn. Po wykonanym zleceniu taki sprzęt po prostu się oddaje i nie trzeba martwić się o przechowywanie go w bezpiecznym miejscu (wynajem odpowiednich hal i garaży, w których można trzymać swoje maszyny drogowe jest często bardzo kosztowny).

Kluczową sprawą jest także to, że własny sprzęt szybko się starzeje, a firmy wynajmujące ciągle odświeżają swój park maszynowy, mogąc zaproponować najnowsze modele produktów, dzięki którym prace drogowe przebiegną szybko, sprawnie i bez opóźnień. Ciekawą kwestią jest także wynajem długoterminowy, który jest proporcjonalnie tańszy niż opcje wynajmu na kilka tygodni.