Maszyny budowlane – nowe czy używane?

Wartość rynku budowlanego w Polsce wynosi 200 miliardów złotych (stan na 2019 rok) i jest to jedna z najbardziej prężnych gałęzi gospodarki kraju na Wisłą. Aby  firmy i przedsiębiorstwa z tego sektora mogły skutecznie realizować swoje projekty i konkurować na rynku, ważne są nie tylko odpowiednie strategie, ale przede wszystkim klasowe maszyny budowlane, dzięki którym zaplanowana praca będzie przebiegać szybko i sprawnie.

 

Wiele firmy budowlanych zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na zakup nowych czy może używanych maszyn. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Warto się z nimi zapoznać.

Zakup nowych maszyn budowlanych

Kupno nowych maszyn budowlanych wiąże się bardzo wysokimi kosztami, na które zwykle nie mogą sobie pozwolić małe i średnie firmy. Jednorazowy wydatek na stworzenie całego parku maszynowego mógłby kompletnie zaburzyć płynność finansową niewielkiej firmy. Można oczywiście zastosować różnego rodzaju systemy leasingowe lub zdecydować się na zakup maszyn niższej jakości od mniej znanych firm, ale nie każdemu może być przyznany leasing, a niewysoka jakość technologii szybko może się zemścić. Duże przedsiębiorstwa, które mogą sobie pozwolić na pełną “maszynową wyprawkę”, mają pewność tego, że nowy sprzęt będzie dłużej im służył, a każda naprawa objęta jest bezpłatnym serwisem gwarancyjnym.

Zakup używanych maszyn budowlanych

Używane maszyny budowlane to świetny wybór dla początkujących firm oraz dla przedsiębiorstw, które chcą szybko i niewielkim kosztem poszerzyć swój park maszynowy. Koparki, walce czy frezarki z drugiej ręki, jeśli są kupowane od dystrybutorów o dobrych opiniach, mogą posłużyć jeszcze przez wiele lat. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed zakupem dokładnie przyjrzeć się takiemu sprzętowi i poznać historię jego użytkowania. Z dozą szczęścia i fachowej pomocy można zakupić używane maszyny budowlane od najlepszych producentów w stosunkowo niewysokiej cenie. Ta opcja pozwoli na rozpoczęcie prac niewielkim kosztem i szybki zwrot włożonych środków.