Wykonawca budowy węzła Kosztowy II wraz z 10-kilometrwoym odcinkiem S1 wybrany

2021-11-22-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2021-11-22] Na odcinek S1 pomiędzy Mysłowicami a Bieruniem najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex z Warszawy, koszt wykonania zadania został wyceniony na ponad 489 mln zł.
4 października 2021 r. został wskazany wykonawca odcinka między węzłami Bieruń i Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia. Jeśli kontrola Prezesa UZP nie znajdzie uchybień i błędów wykonawcą tej części zostanie firma Strabag. To samo tyczy się firmy Budimex, w przypadku pozytywnego wyniku kontroli będzie można podpisać umowy na realizację obydwu odcinków i tym samym zbliżyć się do domknięcia drogi S1.

S1 Mysłowice — Bieruń

Jest to planowany dziesięciokilometrowy odcinek drogi S1 Mysłowice – Bieruń razem z węzłami Kosztowy II i Lędziny. Na trasie pojawią się dwa Miejsca Obsługi Podróżnych Lędziny Wschód kategorii II oraz Lędziny Zachód kategorii III. Wykonawców czeka także budowa szesnastu obiektów inżynieryjnych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.

S1 Bieruń – węzeł Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia

Ten odcinek dotyczy fragmentu drogi S1 liczącej 2.9 km oraz drogi klasy GP liczącej około 2 km a także drogi klasy Z czyli zbiorczej łączącej węzeł Bieruń z układem ulicznym miasta także o długości 2 km. Na opisywanym odcinku ma powstać pięć obiektów inżynierskich.

S1 węzeł Oświęcim — Dankowice

Ten odcinek drogi ekspresowej S1 jest na etapie projektowania. Będzie liczył 15.2 km. Wniosek o wydanie decyzji ZRID przez wykonawcę został złożony w tym roku, trwa postępowanie mające umożliwić rozpoczęcie robót.

S1 Dankowice — Bielsko-Biała

Ta część drogi S1 także jest na etapie projektowania. Wniosek na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca złożył w czerwcu tego roku i czeka na decyzję administracyjną, która umożliwi rozpoczęcie prac.

Kiedy przejedziemy S1

Finalnie zakończenie budowy feralnego odcinka pomiędzy Bieruniem i węzłem Oświęcim powinno nastąpić w końcówce 2025 roku i o ile odcinek Oświęcim – Bielsko-Biała będzie dostępny w 2023 roku to całość nie wcześniej jak w 2026 roku.