Wojna wpływa na program budowy dróg w Polsce

2022-03-18-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2022-03-18] Wojna rosyjsko-ukraińska wpływa na szereg aspektów życia w Polsce. Największym wyzwaniem są oczywiście uchodźcy, ale np. z powodu wojny dojdzie do opóźnień w budowach dróg. GDDKiA poinformowała właśnie, że wydłuża o miesiąc czas na składanie ofert w przetargach.

Wydłużenie dotyczy postępowań, w których aktualne terminy wyznaczone są na koniec marca. Przesunięte zostaną terminy na składanie ofert na rozbudowę DK22 na odcinku Królewo – granica woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, rozbudowę DK22 na odcinku Knybawa – Gnojewo, budowę trasy S17 Zamość Wschód – Zamość Południe, trasy S17 Zamość Południe – Tomaszów Lubelski i S17 Tomaszów Lubelski – Hrebenne.

Wyjątkowa sytuacja geopolityczna

Tłumacząc decyzję o przesunięciu składania ofert GDDKiA poinformowała, że od ponad dwóch tygodni mierzymy się z wyjątkową sytuacją geopolityczną, która wpływa również na rynek zamówień publicznych w Polsce.

– Ma to miejsce w czasie, gdy rynek inwestycji drogowych jest rozgrzany, prace na budowach są zaawansowane i ogłaszane są kolejne przetargi na realizację. Naszym głównym celem na ten moment jest utrzymanie płynności i stabilności rynku poprzez kontynuację rozpoczętych budów oraz umożliwienie składania odpowiednio skalkulowanych ofert – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Bez możliwości racjonalnej wyceny materiałów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji wykonawcy nie mogą złożyć odpowiednio skalkulowanych ofert, a obecne wzrosty cen, dostępność pracowników, materiałów budowlanych i poszczególnych surowców, skłaniają GDDKiA do odpowiedzialnej reakcji.

– To co możemy w obecnej sytuacji zrobić, to wydłużyć czas na składanie ofert dla tych przetargów, gdzie aktualne terminy wyznaczone są na koniec marca. Zmiana terminu pozwoli na dłuższą obserwację sytuacji na rynku i ocenę, czy za kilka tygodni ulegnie ona stabilizacji i pozwoli na złożenie odpowiednio skalkulowanych ofert – informuje GDDKiA.

Realizacje nie będą wstrzymane

GDDKiA podkreśliła jednocześnie, że nie zamierza wstrzymywać realizacji nowych dróg i kolejne przetargi planuje ogłaszać według przyjętego harmonogramu. Dyrekcja informuje też, że w związku z obecną sytuacją gospodarczą i geopolityczną jest w stałym kontakcie z branżą wykonawczą.

– Wspólnie z wykonawcami analizujemy możliwe scenariusze zmian systemowych, które pozwolą nam na realizację inwestycji – podkreśla dyrekcja.