Wkrótce start budowy obwodnicy Zabierzowa

Budowa obwodnicy Zabierzowa

fot. Pixabay

 

[2023-07-24] Podpisano umowę na budowę obwodnicy Zabierzowa (woj. małopolskie), na drodze krajowej nr 79.

Inwestycję zrealizuje firma Budimex. Odcinek drogowy o długości ponad 10 km połączy okolice węzła Modlniczka i Rudawy. Na nowej trasie powstanie też m.in. około 300-metrowy tunel. W pierwotnej wersji oferta przetargowa złożona przez Budimex przekraczała zakładany kosztorys. W tej sytuacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwróciła się do Ministra Infrastruktury z wnioskiem o dodatkowe środki na realizację tej inwestycji. Pieniądze zostały przyznane 3 marca br.

Ponad 20 tys. pojazdów dziennie

– Obwodnica Zabierzowa to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie – wyjaśnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Przez tę miejscowość codziennie przejeżdża nawet przeszło 20 tysięcy pojazdów, w tym wiele samochodów ciężarowych. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby ulżyć mieszkańcom Zabierzowa, a także kierowcom, którzy korzystają z trasy prowadzącej przez tę miejscowość, bo to przyniesie im wiele korzyści, takich jak mniejszy hałas, czyste powietrze i zaoszczędzony czas – podkreśla minister.

Inwestycja za 676 mln zł

Wartość umowy podpisanej z Budimexem to kwota 676 mln zł. Na budowę obwodnicy wykonawca ma 37 miesięcy, nie licząc przerw zimowych trwających od 16 grudnia do 15 marca. Planowany termin zakończenia budowy to sierpień 2027 roku.
Obwodnica Zabierzowa będzie miała długość 10,3 km i przebiegać będzie po północnej stronie tej miejscowości. DK79 o nowym przebiegu przejmie ruch tranzytowy, co poprawi płynność ruchu lokalnego. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020-2021, przez tę miejscowość przejeżdża codziennie ponad 21 tysięcy pojazdów, z czego prawie 2,5 tysiąca to ciężarówki. Inwestycja wpłynie też pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.

Początek w Modlniczce

Nowa trasa rozpocznie się przy węźle Modlniczka. Przez pierwsze 3,5 km będzie to trasa dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Natomiast w okolicy ul. Kasztanowej będzie miał początek tunel o długości 300 metrów, który zostanie poprowadzony pod ul. Krakowską. Nad tunelem powstanie m.in. rondo i nowy układ dróg lokalnych. Obwodnica, wychodząc z tunelu, odbije na północ od obecnej DK79. Pierwsze skrzyżowanie na tej trasie powstanie w formie ronda łącząc ul. Szlachecką i projektowany nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 774. Kolejne rondo pozwoli na włączenie się na obwodnicę z ul. Rodziny Pagenów i z ul. Łąkowej w Bolechowicach. Od tego miejsca droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Przyszłe połączenie Kraków – Katowice

Natomiast w swej zachodniej części, obwodnica przebiegać będzie wiaduktem nad linią kolejową łączącą Kraków i Katowice. Pod obiektem pozostawiona zostanie rezerwa miejsca na dwa dodatkowe drogowe tory, które w przyszłości połączyć mają obydwie aglomeracje. Obwodnica będzie kończyć się rondem w Rudawie, z którego zostanie rozprowadzony ruch na obecną DK79. Obok ronda powstanie natomiast stanowisko do kontroli i ważenia pojazdów.

Cztery mosty i siedem wiaduktów

Na nowej obwodnicy, poza tunelem, powstaną także cztery mosty, siedem wiaduktów i kładka dla pieszych przy ul. Kasztanowej. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna i telekomunikacyjna, a także sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostanie również odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe. Dodajmy, że Obwodnica Zabierzowa powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030.