Wkrótce przejazd nową jezdnią rozbudowywanego węzła w Katowicach

2021-03-26-Fot-UM-Katowice-Giszowiec-DK86
Fot. UM Katowice Giszowiec DK86

[2021-03-26] Do końca marca kierowcy, korzystający z rozbudowywanego węzła dróg krajowych nr 81 i 86 w katowickiej dzielnicy Giszowiec, będą mogli przejechać nową, zachodnią jezdnią ul. Pszczyńskiej (DK86). To jeden z pierwszych udostępnianych elementów inwestycji.

Droga nr 86 to jedna z kluczowych arterii w regionie, prowadząca od Katowic w stronę Tychów i Bielska-Białej. Trwająca od kwietnia 2019 r. rozbudowa jej węzła z drogą krajową nr 81 w Giszowcu powoduje duże utrudnienia: zamiast dwóch pasów w każdą stronę, dostępne są pojedyncze pasy.

Jak wynika z informacji katowickiego magistratu, do końca marca br. nastąpi jednak zasadnicza zmiana organizacji ruchu: ruch na ul. Pszczyńskiej zostanie w całości przełożony z jezdni wschodniej na zachodnią, czyli na nową jezdnię w stronę Tychów.

„Oznacza to, że ruch samochodów będzie odbywał się po jednej nitce, zarówno w stronę Katowic, jak i Tychów. Około tygodnia od wprowadzenia tej zmiany nastąpi zamknięcie odcinka ul. Kolistej pod rozbieranym starym wiaduktem drogowym. Odcinek będzie zamknięty nie dłużej, jak przez trzy tygodnie” – zapowiedział cytowany przez miasto kierownik budowy z firmy NDI Tomasz Kawalec.

Kolejnym etapem zmian organizacyjnych będzie poprowadzenie ruchu po nowej jezdni dwoma pasami w kierunku Tychów od autostrady A4 do zjazdu na ul. Kolistą i 73 Pułku Piechoty oraz jednym pasem ruchu w stronę Katowic. Zgodnie z harmonogramem powinno to nastąpić w maju br. Zakończenie całości prac budowlanych przewidywane jest w drugim kwartale 2022 r.

Inwestycja składa się z dwóch kluczowych części. Pierwsza to budowa bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych oraz rozbudowa DK86 od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zostanie ponadlokalne skomunikowanie obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz południowo-wschodniej części Katowic z drogami krajowymi i centrum miasta.

Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego DK86 z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny. Nowe, bezkolizyjne połączenia zyskają też piesi i rowerzyści (zlikwidowane zostanie m.in. skrzyżowanie i przejście ze światłami na DK86).

Latem ub. roku DK86 była w miejscu inwestycji całkowicie zamknięta. 27 czerwca br., po podmyciu przez ulewne deszcze, doszło do uszkodzenia jednego ze starych wiaduktów, którym odbywał się cały ruch tymczasowy. Po analizach miasto i wykonawca zdecydowały o budowie docelowego wiaduktu sąsiedniej jezdni – oznaczało to brak przejezdności DK86 do 19 września.

Warte 247,5 mln zł, przy unijnym wsparciu na poziomie ok. 210 mln zł, prace w Giszowcu wykonuje konsorcjum firm NDI i Balzola. Rozbudowa węzła dróg nr 86 i 81 to jedna z dwóch głównych inwestycji drogowych miasta ostatnich lat. Druga to trwająca równolegle budowa bezkolizyjnego węzła drogi nr 81 z ul. Armii Krajowej, na skraju dzielnicy Piotrowice.

logo PAP